Yeni Teknolojiler-Web Sitesi Hızı

Ağustos 12, 2016
Yeni Teknolojiler-Web Sitesi Hızı

İnternette hızı yakalamak artık başarıyı ölçmede kullanılan faktörlerin başında gelmektedir ve web geliştiriciler için aşılması en güç durumları ihtiva eder. WebdesignerDepot’un yayınlamış olduğu “2016’da en yavaş olgusunu tanımlayan hız nedir? ” başlıklı yazıda web sitesinin hızını artırmaya odaklanılması gerektiği belirtilmiştir. Bu yüzden web site hızını artırmada kullanabileceğiniz bir kaç yeni özelliği sizlere aşağıda sunuyoruz.

HTTP/2

Mayıs 2015’de yayınlanmış olup 2015’in ikinci yarısından itibaren desteklenen HTTP/2 world wide web protokolünün yeni versiyonudur.

Bundaki ana gelişme tek bir bağlantıyla çoklu talepleri kapsayabilmenizdir.  Bu özelliğie multiplexing denilmektedir ve web geliştiriciler için devrimsel nitelik taşımaktadır. Data URI ve sprites gibi teknikler artık o kadar kullanışlı olamayacaklar.

 

HTTP/1  küçük bir çok imge yerine tek geniniş bir imgeyi açmada son derece etkiliydi;  çoklu küçük imgeleri aynı anda yapamasının sebebi ise çoklu taleplere cevap verememesinden kaynaklanıyordu.  Bu yeni versiyonda artık bu sorunla karşılaşmayacaksınız. 

HTTP/2  talep edilen data gönderilmeden önce başlıkları sıkıştırıyor ve bu şekilde de data transferini dah basit hale getirip hızı artırıyordu. son olarak son çıkan versiyon ikili değerlere dayanmaktadır ve önceki versiyondaki gibi metinsel değildir. 

Bu durum netice de %50 oranında hız artırımı sağlamaktadır.

HTTP/2’ye geçmek asıl zor olan şey değildir. HTTP/2 direk olarak güvenli bir web sitesi istemese de  tarayıcılar bunu sadece SSL üzerinden desteklemektedirler.

HTTP/2’ye geçmek için yapmanız gereken ilk şey SSL sertifikası satın almak olacaktır.

SSL sertifikasını aldığınızda HTTP/2’yi kendi başınıza uygulamanız sunucunuzu yönetirken çok kolay olacaktır.  Diğer taraftan SSL sertifikasına sahip olmak sadece web ve sunucu barındırma sağlayıcı şirketinize bağlıdır.

SSL SERTİFİKASI

SSL Sertifikaları bağlantıyı sunucu ve müşteriler arasında şifreler.  Sertifikayı edinmek düşündüğünüzden daha kolaydır ve Let’s Encrypt’den bunu bedava edinebilirsiniz.

Let’s Encrypt 2016 Nisan’ın ortlarından beta versiyonuyla kamuya açık şekilde hizmet vermeye başlayan bir otoritedir. Let’s Encrypt’in hedefi sertifikayı satın alırken manuel olarak yapılan bir çok işlemden sizi kurtarmaktır. Let’s Encrypt ile gerçekleştireceğiniz işlemler otomatik olarak yapılmaktadır ve sadece bir kaç dakikanızı alır. 

Bunun yanı sıra, web barındırma hizmetini satın aldığınız şirketten de bunu satın alabilirsiniz. Kendi sunucusunu yönetenler için linkdeki makale aşama aşama nasıl yapılacağını göstermektedir: Let’s Encrypt

BROTLI

Brotli, geçen son baharda Google tarafından oluşturulmuş bir sıkıştırma algoritmasıdır.  Genel olarak tanımlamak gerekirse, sıkıştırma algoritmaları transferi yapılan datanın boyutunu düşürmektedir.

Google’ın bildirimine göre , Brotli varolan diğer sıkıştırma algoritmalarından %20-%26 oranından daha fazla sıkıştırma sağlayabilmektedir. Sonuç olarak,  HTML dosyalarınızda %40’a,  da CSS ve Javacript %25 oranında  trafiğinizi azaltabilirsiniz.

Şimdiye kadar Brotli’yi sadece Chorme ve Firefox desteklemektedir ama bu algoritmayı Google’ın çıkardığını düşünürsek diğer tarayıcılar da trendi takip edecektir.

Sunucular bakımından konuyu incelemek gerekirse, Nginx, Apache ve Node.js gibi  sunucular paket kurulum gerektirmektedir. Şuanda hiçbir sunucu fabrika ayarlarında Brotli’yi vermemektedir.

CDN

İçerik Ulaştırma Ağı (Content Delivery Network) dünya çapında varolan sunucuların topluluğudur.  Bu sunucular web sitenizin bir kopyasını (imgeler,vidyolar, yazılım vb…)  tutarlar. Sitenize giriş yapıldığında ziyaretçinin yakın olduğu sunucudan öğeler yüklenir. Bu yüzden gezegenin her yerinde hızlı erişim sağlanır.

Bunun sağlayacağı diğer bir avantaj ise web sitenizin güvenirliği artar. İçerik onlarca sunucuya dağıldığından, web barındırmanız sizi trafikten belli bir oranda koryr ve böylece de web sitenizin çökmesini önler.

Bu uygulamadan elde edeceğiniz verim %50 oranında hız artışıdır ve belki bunun üstüne de çıkabilirsiniz.