Yeni Google Yardım Dökümanı

Ağustos 7, 2016
Yeni Google Yardım Dökümanı

Google’ın geçen hafta yayınladığı  yeni yardım dökümanı Arama Analitik izlenimleri, pozisyonları  ve tıklama sayıları konusunda bilgi vermektedir.

Google Arama Analitikleri Raporunda, Google pozisyon derken ne demek istediği konusundaki tartışmalara son veriliyor.  Google, bir yardım dökümanında ölçüm ve vaka incelemelerini açıklamış. Bu dökümana web yöneticileri Google Arama Konsolundan ulaşabilirler.

search-analytics-chart-web-seo-uzman-sep

Dökümanda, özellikle, raporlama, izlenim, pozisyon ve tıklamalar üzerinde kullanılan üç ölçüm kriterini tanımlamışlar.

Sonuçların türüne göre ölçümlerin nasıl değiştiğini de gösteren dökümanda açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır. Örneğin, arama sonuçlarındaki temel mavi bir bağlantı, sayfa yüklendiğinde sayılmaktaydı, ama kullanıcı yeniden aynı sayfayı ziyaret ettiğinde değil.  Fakat şu bilinmeli ki izlenim ölçümleri kullanıcı sayfayı yeniden ziyaret ettiğinde geçerli hale gelmektedir.

Karşımızda tam anlamıyla canlı bir doküman duruyor;  Google bu dökümandaki tanımların değişebileceğini belirtmiştir.  Google, “Burada, bir öğenin görünürlüğü veya pozisyon numaralandırma gibi tanımlar değişime açıktır.” diye belirtmiştir.

Sayfayı ziyaret eden her kim olursa olsun bu dökümanı açıp etraflıca incelemelidir.  Google’ın raporlarda pozisyonları, izlenimleri ve tıklamaları nasıl tanımladığını anlayabilmek sizler için son derece önelimdir.  Bu raporlar her hangi bir web yöneticisi için son derece önemlidir ve dolayısıyla raporunuzun size ne anlatmaya çalıştığını anlamak kesinlikle önemlidir.

Bu dökümanda herhangi bir değişiklik olduğunda yeniden sitemizde güncelleme yapıp sizleri bilgilendireceğiz.

Seo

Bir cevap yazın