Web’de Etkin İçerik Yazma Yöntemleri

Ağustos 13, 2016
Web’de Etkin İçerik Yazma Yöntemleri

Bloğunuz ve diğer yayınlar için farklı sebeplerden her gün yazmak zorunda kalırız ve her gün yeni teknikler ve metodlar çıktığından kendimizi bu konuda geliştirme zorunluluğu vardır.

Ama sorun şu ki içerik yazmak zaman tüketici bir iştir ve gün içerisinde uzun metinleri yazabilmek gerçekten meşakkatlidir:

 • İçerik pazarlamacıları aynı anda bir çok şeyle uğraşırlar: sosyal medya içeriği (93), haber yazıları (%81), web makaleleri (%79), blog yazıları (%81) kişisel etkinlikler (%81) ve bunların yanı sıra başka yazılarda günlük çalışmalara eklenebilir.
 • Yazarların %51 zaman azlığından yakınırken %50’sinde ise etkili ve ilgili içerik yazma sorunu vardır.
 • Gelecek yıllar, SEO’nun ortaya çıkardığı zorunluluklardan dolayı pazarlamacıların %76’sının 2016 yılında olduğu gibi daha fazla  yazı yazmalarını gerektirecektir.

Daha iyi sonuçlara ulaşabilmek açısından üretken ve etkili yazabilmek için  her gün yeni tatktikler bulmak zorundayız. Evet! İçerik üretmek gerçekten zor bir iştir.  Neil Patel, Rand Fishkin ve Jon Morrow’a baktığınızda her gün düzinelerce makaleyi nasıl oluşturup yayınladıkları konusunda şaşıp kalmamak içten bile değil.  Onların günde 80 saat çalıştıklarını ya da yazı yazan bir ordularının olduğunu düşünemeyiz. Sanırım Neil Patel bizim yakarışlarımızı duymuş ve bunun ertesinde haftada 5 veya üstü makale yazıp motorları yakmamak üzerine bir yazı yazarak pazarlamacılar için için gerekli olacak taktikleri sıralamıştır.

Bu yazıya baktığınızda az zamanda daha fazla içerik yazabilmek için farklı alışkanlıklar geliştirmek durumunda olduğumuzu görürsünüz.

Ünlü yazarlar, etkili yazabilmek için garip alışkanlıklarını kullanmaktan çekinmemektedirler.  Yoksa ilhamı geliştirmek için daha fazla kahve içip klasik müzikle şenlenmeye çalışarak mı daha fazla ve etkili yazabilelim?  Evet! Günlük alışkanlıklarımızı yoklayarak kendimizi ayarlarsak hem daha verimli çalışmaya başlar hem de daha etkili içerikleri ortaya koyabiliriz.

#1 — Haberleri Mutlaka Okuyun

Günlük haber okumak çoğumuz için vazgeçilmez alışkanlıklarımızdandır. Hele ki içerik yazarı iseniz haberlerden bir sürü malzeme çıkarıp bunlardan yararlanabilirsiniz. Haber okumak fikri size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Okuduğunuz yazılar %99 oranından kurallı olarak yazıldığından ve olguları barındırdığından yazım yeteneklerinizi geliştirdiği gibi bilişsel olarak da gelişiminize katkıda bulunur.
 • Yeni içerikleriniz için yeni fikirler ortaya koymanızı sağlarlar.
 • Profesyonel ellerden çıkan yazıları takip etmek bir süre sonra onların kullandıkları metodları öğrenmenizi sağlar.

Bol içerik üretebilmek için her kaynağı rehber almamakta fayda vardır. Gelişiminize katkı sağlayabilmesi için size ilham veren kaliteli kaynak ve kanalları seçiniz. Deneyimli ellerden çıkan makaleleri takip etmek isterseniz Moz, Copyblogger, QuickSprout, ve Smart Blogger gibi kaynaklara bakmanızda yarar var.  Rand Fishkin ve Neil Patel’in yazdığı yazılardan en yeni trendleri takip edip pazar konusunda bilgiye sahip olurken aynı zamanda kaliteli ellerden çıkan profesyonel yazılar sizin yeteneklerinizi geliştirmede yolunuza ışık tutabilir. Bunun yanı sıra Digg veya Newsbeatgibi uygulamalar  haberleri organize etmenizi sağlayabilir.

 

#2 — Serbest Yazım

Eğer erken kalkmak gibi bir alışkanlığınız var ise serbest yazım alışanlığınız gelişim için pişmiş aş gibidir.

Julia Cameron  ve Mark Levy tarafından tanımlanan bu teknik, bütün endişelerinizi bir kağıt parçasına anlatarak bilinçaltınızı serbest bırakma yoludur. Yapmanız gereken tek şek güne başlarken en üç sayfa yazı yazmaktır. Başlığının ya da temasının bir önemi yok, oturun ve yazın.

 

Serbest yazım alışkanlığı kazandığınızda artık yeni içeriğinize bir başlık bulmakta zorlanmaz, en azından ön çalışma olarak ortaya bir taslak çıkarmanıza yardımcı olur.  Bu alışkanlığı kazanıp içerik üretiminde kullanabilmek için, yapmanız gereken tek şey sabah kalktığınızda en az 3 sayfa yazı yazmaktır. Kendinizi çok zorlamayın. Düşüncelerinizin kağıdın üzerine akmasına izin ve kendinize zaman sınırı belirleyin.

Julia Cameron’ı okumanızı ve onun deneyimlerine aşina olmanızda fayda var. Modern çağın alışkanlığı olan gece kuşluğu gibi bir alışkanlığa hepimiz kapılmışızdır , ama erken kalkıp bu alışkanlığı kazanmak gerçekten bir cesaret örneği olacaktır. Hergün yazmayı denersek kısa sürede 1000 kelimenin üstünde yazıyı sabahın köründe yazmaya başladığımızı görebiliriz. Günlük 8-10 saati bilgisayar başından oturarak geçirdiğimizi düşünürsek, daha yaratıcı zaman geçirebilmek açısından bu alışkanlığı kazanmak bizlere çok büyük faydalar sağlayabilir.

Aşağıda size sunduğumuz üç basamaklı bir çalışmada kendinizi bu konu da geliştirebilirsiniz.

 • 5 dakika içerisinde son zamanlarda başınıza gelen bir problemi anlatıp bunu nasıl çözdüğünü ifade ediniz.  Bu sizin ne kadar yavaş bir yazar olduğunuzu gösterecek.  5 dakika problemi çözmek bir yana problemi tanımlamaya dahi yetmeyecektir.
 • 10 dakikanız ve önünüzde 3 konu var. Bunlardan birini seçip yazınız. Bu önünüze konulan hazır bir yiyecek grubundan birini seçmenizi sağlar ve yeme şekliniz size kalmıştır ama seçtiğiniz konuyu büyük bir iştahla yazacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü kendiniz seçiyorsunuz.
 • 2017’de yapılacaklar listesi hazırlamak için tam 15 dakikanız var. Burada oyun 100 adet eleman yazacaksınız ama bir şey iki defa yazılmayacak. Bu sizi konsantre olmanızda motive eder ve hata yapmaktan kaçınmaya başlarsınız.

Kendinizi bu konularda geliştirdikten sonra yeni fikirler ortaya koyacağınızda serbest yazım size çok yardımcı olacaktır.  Beyin fırtınası yapmanıza olanak verip her defasında makale yazmak için 2-3 konu ortaya koyabileceksiniz. Daha da ötesi artık hızlı yazmaya başlayabileceksiniz.

#3 — Kahve İçmek

Günlük alışkanlıklarımızdan bir diğeri kahve içmek de bu konuda bize yararlı olabilir:

 • Kahve üretkenliği stimüle eder.
 • Uyanık ve tetikte kalmanızı sağlar
 • Yaratıcılığınızı artırır ve sizi moda sokar

Kahve tiryakisi olanlar bilir ki yazı yazarken kahve içtiklerinde kendilerine güven gelmektedir.  Bundaki püf noktası ise ne zaman ve ne kadar kahve içtiğinizle alakalıdır.

#4 — Herşeyi Önceden Planlayın

Organize oluşunuzla arkadaşlarınız dalga mı geçiyorlar?  Arkadaşlarınız zamanın ötesinde olma fikrinizi anlayamaz ama oyunda oyuncu olabilmek için ileri görüşünüze de ihtiyaçları vardır. Bu yüzden her şeyi önceden planlama alışkanlığı kazanın.

Bu alışkanlık size şu açılardan kurtarıcı olacaktır:

 • Daha iyi ve daha organize araştırma yapmanızı sağlar.
 • Zamanın sınırlılıkları kavrar buna göre hareket edersiniz.
 • Size içerik planları yapmanız için yardımcı olur ve işinizin patronu siz olursunuz. İş sizi değil siz işi yönetirsiniz.

Planlama yaparken Trello yardımcı olabilir.  Bu uygulama aracının en iyi yönü klavye kısa yollarıdır ve tek tuşla bütün planlarınızı görebilir veya düzenleyebilirsiniz.  Bunun yanı sıra Google Drive entegrasyonu ve duyurularını da kullanıp hızlı bir şekilde içeriğinizi düzenleyip paylaşabilmenin yanında önemli tarihleri de hatırlayıp daha organize olabilirsiniz.  Asana, Evernote, ve Wunderlist Trello gibi kullanabileceğiniz diğer araçlardandır.

 

#5 — Müzik Dinlemek

Bu çoğumuzun en popüler seçeneğidir. Kalabalık ofislerde insanlar genelde birbirleriyle sohbet ederler. Ama müzik dinlemek başka biriyle konuşup zaman kaybetmek veya aklınızdakileri unutmaktan dinlenmek için daha iyidir.

Müzik, işe konsantre olmanızı sağlar ve stresinizi düşürür. Sonuç olarak da ortaya hız bir çalışma neticesinde facia değil mükemmel bir içerik çıkar.

#6 — Click Web Tasarım

İçerik yazma işi yukarıda görüldüğü üzere meşakkatli bir iştir ve çok zamanınızı alır. Web Tasarım ya da Medya endüstrisinin dışında kalan sektörlerdeki firmaların oturup her gün içerik yazması da bu kadar meşakketli bir duruma dönüşebilir. Çünkü, webte tasarımcı gözüyle SEO kurallarına uygun olarak içerik hazırlamak ve yayınlamak işi bilmiyorsanız size zaman kaybından başka bir şey getirmez. Heleki amacınız internet üzerinden tüketicilere ulaşmak ve pazar payınızı artırmak ise içerik hazırlamak ve blog yazarlığı önemli bir iştir ve profesyonel ellerle yapılmadır. Kaldı ki web siteniz sizin dünyaya açılan kapınız olduğundan yeni pazarların yanı sıra yeni çözüm ortaklarının sizlere ulaşabilmesi için de hayati önem taşır. Bu açıdan Click Web Tasarım size profesyonel çözümler sunar;

 • İnşaat, bankacılık, mühendislik, ziraat, otomotiv, iş makinaları, endüstriyel makinalar, makina mühendisliği, mimarlık, eğitim, lojistik, uluslararası ilişkiler, diplomasi, uluslararası ihale kanunları, pazarlama, bilişim ve daha birçok alanda web sitesi içeriğinin yanı sıra sizin sitenizi rakiplenizin üstüne çıkarabilecek blog yazarlığı (günlük istenilen oranda metin girdisi)
 • Online pazarlama yetilerinizi artıracak şekilde anahtar kelime yoğunluğu olan ve sektöre uygun metinler
 • Webte egemenliğinizi ilan etmek için SEO konusunda kesinlikle optimize edilmiş uzman ellerden çıkmış  metinler
 • Hedef ve stratejilerinizi en iyi anlatan günlük blog metinleri
 • Farklı dil seçenekleri

Webteki varlığınız oradaki hacminizle daha da artar ve bu hacim en kolay ve etkili şekilde optimize edilmiş metinlerle olur. Click Web Tasarım  hedeflerinize ve stratejilerinize katkı sağlayacak en mükemmel  içerikleri sunar.