Web Tasarım Tarzımızı Etkileyen 5 SEO Faktörü

Ağustos 4, 2016
Web Tasarım Tarzımızı Etkileyen 5 SEO Faktörü

Eğer beş yıl önce kurulmuş bir web sitesinden yeni bir web sitesi oluşturmak isterseniz, mümkün olduğunca hoş görünmesi önceliğiniz olur. Amatör bir tasarımcı muhakkak yüksek kaliteli, boyutu büyük, yüklenmesi yavaş olan, yüklenirken zaman aşımına uğrayan imgeleri yükler ve muhtemel işleri iyice zorlaştırmak içinde kullanıcılar siteye girdiklerinde çalsın diye bir de tema müziği koyar. Bunların moda olduğu zamanları hatırladığınızı duyar gibiyim.

2016’da artık trendlerin değişmesiyle Click Web Tasarım, tasarım yaparken bunları kullanmaktan vazgeçti ve kullanıcı rahatlığının yanı sıra kurduğumuz web sitelerinin arama motorlarında kolaylıkla bulunabilmeleri ve daha büyük kitlelere ulaşmaları için optimizasyonu ön planda tuttuk ve daha çok Google’a dost web siteleri tasarlıyoruz.

SEO’ya uyumlu olarak web sitelerinizi yenilerken veya modifiye ederken dikkat ettiğimiz 5 faktör aslında bu işin bel kemiğini oluşturmaktadır

Zaman Esastır

Bilgisayar ekranıyla etkileşime geçecek çok fazla parlak nesnenin olduğu bir web sitesini kullanıcılar bir süre sonra geç yüklendiğinden ya da yükleme sorunlarından dolayı terkederler. Kimse sayfanızın yüklenmesini 5 saniyeden fazla beklemez ya da sitenizi her ziyaret ettiklerinde web sitenizin açılma sorunu yaşamayı kabul etmez.  Kullanıcıların %25’nin ilk 4 saniyede sayfa geç açlıyor diye web sitelerini terk edebildiğini düşünebiliyor musunuz?

SEO-sayfa-yüklenme-süresi-tasarim

Pazardan örnekler:

Savvy işletmeleri artık yavaş yüklenen imge veya müzikleri sitelerine koymuyorlar.  Bunun yerine, içerik teslimat ağı ve sıkıştırma tekniklerini yüklenme zamanlarını azaltmak gibi tekniklerle sayfalarında bulunan her şeyi yükleme zamanını düşürmek için optimize ediyorlar.

Son zamanlarda yayınlanan bir rapora göre bu saniyelik sayfa yükleme hataları yüzünden amazon 1.6 milyar dolar zarara uğramıştır; bu da sanırım sayfa yükleme hızının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Mobil Kullanıcılar 1. Sırada

Günümüzde bazı işletmeler web sitelerini  yeniden tasarlarken mobil kullanıcılar ilgimizi çekmiyor diyebilir.

Hakikat şu ki artık fikirlerini değiştirmenin zamanı geldi! Çünkü çevrim içi trafiğin %60’ı mobil cihazlar üzerinden gelmektedir.

media-metrix-web-tasarim-seo-kurumsal-web

Kaynak:

Google mobil ve tablet cihazlara uyumsuz web sitelerini o kadar sevmiyor artık ve bu tip web sitelerini mobil aramalarda verdiği reytinglerle mobil dostu olmadıkları için cezalandırıyor.

Google, 2015’de arama algoritmasını güncellediğinde, duyarsız web sitelerinin trafifiğinin bir gecede çok büyük düşüşler yaşadığı raporlara yansımıştır:

seo-görünürlük -oranı-mobil-tasarim-vs-normal

Kaynak:

Internetin geleceği artık mobil de görünüyor.  Her Yenigün mobil cihaz kullanıcıları, mobil uygulamalar ve tabiki mobil cihazlar artmakta.

Eksenel Kullanıcı Deneyimi

Geçmişte, kullanıcı deneyimi o kadar da önemli bir faktör değildi, zor yüklenen ve doğru dürüst çalışmayan web siteleri kullanıcıların canını sıkmıyordu.  Internete hepimiz yeniydik ve çok az rekabet vardı.  Bir web sitesindeki navigasyon kötü olduğu için ya da çok fazla açılır pencere olduğu için kaç kere tarayıcıyı kapattığımızı hatırlıyor musunuz?

Sitenizdeki sayfaların boyut olarak büyük olması Google reytinglerini düşürür. Ayrıca web siteniz yeni cihazlarda kullanımda fonksiyonel değil ise kullanıcılar web sitenizi terk edip başka web sitelerine girerler.

Web Sitelerinin Temelini Anahtar Kelimeler Oluşturur!

Eski günlerde web sitenizi ürün ve hizmetlerinizin bilgisiyle doldurur ve müşterilerin web sitenizi ziyaret etmesini beklerdiniz. On yıl önce,  bir blog oluşturmaya ya da satılacak malları içermeyen bir web sitesi açmamıza gerek yoktu.

Günümüzde, internet endüstriyel bir şeyler ararken anahtar kelimeleri kullanırız. Click Web Tasarım’da profesyonellerimiz sizin sektörel branşınızı en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri bulup bunları içeriğinizin içine yerleştirmekte ve işletmenizin ismini dahi bilmeyen kullanıcılar için bu anahtar kelimelerle sizin SEO kimliğinizi oluşturuyoruz. Bu manada blogları sadece haber paylaşmak için değil aynı zamanda anahtar kelimelerin reytingini ölçmek için de önemli bir araç olarak kullanmaktayız. Her anahtar kelimeyi web sitenize etiketlemekte ve bunları SEO için optimize etmekteyiz.

Bu Aşamalardan Sonra Takip Etmemiz Gereken Çerçeve Plan Ortaya Çıkıyor!

Bazı kişiler SEO’nun web geliştirmeyi daha güç hale getirdiği gibi bir düşüncesi olsa da bundan önce de bir web sitesini yönetmek o kadar kolay değildi. Google web sitenizin SEO’sunıu geliştirirken bizlere önemli birkaç araç sunmaktadır. Bunlar:

Google Analitik

While some people may argue that SEO has made website development much more difficult, it has actually never been easier to run a website effectively. Google offers several free tools that help you manage, monitor, and improve your website for SEO. Bunlar:

  • Google Analitik
  • Google Arama Konsolu
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
  • Google Sayfa İçgörü Aracı
  • Google Mobil Dostu Testi

Ayrıca web sitenizin mevcudiyetini artırmak için ödemeli araçları da kullanabilirsiniz ki daha önce bunlar mümkün değildi.

Özet

Günümüz çevrimiçi dünyasında, SEO’yu geri plana atarak web sitenizi geliştirebilir veya modifiye edebilirsiniz.  Ama işletmelerin web sitelerini güncellemelerinin bir numaralı sebebi daha önceki web sitelerinin SEO için optimize edilmemiş olmasıdır. Durdurulamayan oranlarda gelişen teknoloji ile, SEO  web siteleri ve çevrimiçi görünürlük için daha da büyük bir faktör haline gelecektir. O zaman size şu soruyu soralım: Web siteniz SEO için optimize edilmiş mi?

Bir cevap yazın