Twitter Doğrulama Uygulaması

Ağustos 11, 2016
Twitter Doğrulama Uygulaması

Twitter Doğrulama Uygulaması İyi Bir Şey Midir?

Sosyal medyadaki en büyük sorunlardan biri trollerdir. Troller, sosyal medyada insalara karşı, ırk, din, cinsiyet, cinsel yönden ayrım yaparken politikayı da es geçmemektedirler.  Eğer herhangi bir konu yüzünden elini kaldırabilecek cüretkar bir bayansanız, istismar, cinsel saldırı tehditlerinin yanı sıra çocuklarınıza bile tehdit alabilirsiniz. Eğer seksenlerdeki çizgi filmlerdeki kahramanlardan biriyseniz, bu işten sıyrılabilirsiniz.

Bu başınıza gelecek olan şeyler kişi profillerinin anonimliği sayesinde mümkün hale gelebilir.

Twitter, trollerden ve kötü amaçlı kişilerden korunmak ve bu kişileri sosyal ortamdan uzak tutabilmek için bir süre twitter-verificationkimlik doğrulama uygulaması yapmıştır. Twitter’ın uygulamaya koyduğu kimlik doğrulama işi bir süre mantıksız gibi duruyordu ki kullanıcı profillerinin sadece %0.05’i kimliklerini doğrulamışlardı.  Fakat, Twitter artık tüm kullanıcıların kimliklerini doğrulamasını gerektiren yeni bir uygulamayı devreye soktu.

Bu yeni doğrulama uygulaması Twitter trollerini ve kötü amaçlı kişileri sosyal ağdan uzak tutmaktadır.

Twitter’in bu yeni uygulamayla kullanıcınların doğrulamaya başburmaları onların ille de doğrulancağı manasına gelmemektedir.  Bunun kabul edilebilir olabilmesi için hesap doğrulama işleminin kamu yararına bir iş olması gerekir.  Kabul kriterleri için azami suretle profilinizin şunlara sahip olması gerekmektedir; doğrulanmış bir telefon numarası, doğrulanmış bir e-mail adresi, biografiniz, profil resminiz, kapak fotoğrafınız, doğum tarihiniz, web siteniz gibi öğelerin, gönderilerinizin herkese görünebilmesi için zorunlu oluyor.

Twitter’dan doğrulama sürecinde ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır ya da iç denetim ve kabul kriterlerinin ne olduğu konusunda da her hangi bir duyuru da bulunmamaktadır.

Twitter üzerinde doğrulanmak çok şeyi hayati ölçüde değiştirmektedir.  Doğrulanmış hesaplarda duyuru sistemi sadece doğrulanan kontaklardan gelen mesajları filtrelemektedir. Diğer bir deyişle doğrulama işlemi trolleri hesabınızdan uzak tutmaktadır.

Bir çok insan için sosyal medyada anonim bir profile sahip olmak uygun değildir.  Fakat bazı insanlar için ise anonim olmak sosyal medyada son derece önemlidir.  Suudi Arabsintan’da eşitlik kampanyası, Çin’de demokrasi yanlısı twitter-verification-2-twitter-doğrulamagösterilerde olduğu gibi iş arkadaşlarıyla görüşlerini paylaşmak istemeyen bir işçi için anonimlik bazen önemlidir. Sosyal medyada milyonlarca insan özel hayatlarını gizli tutmaktan yanalar.

Doğrulamadaki sorun şu ki kendi güvenlikleri için doğrulanamayan insanlar veya doğrulanmamayı seçen insanlar global diyaloğun dışında kalacaklar.  Sonuç olarak bu uygulama iki tip kullanıcı profili yaratacaktır; birisi Kardashian gibi diğer ise hepimiz gibi…

Sizce Twitter doğrulama uygulaması, sosyal medya platformunu geliştirebilecek mi?