Sosyal Medyada Pazarlama Önerileri

Ağustos 11, 2016
Sosyal Medyada Pazarlama Önerileri

Sosyal medya günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu, büyük annelerimizin facebookta profil açmasının artık garip birşey olmadığını göstermektedir.  Muhtemel hedef demopgrafilerde sosyal medyanın bu açıdan sınırlarının olmadığını ve söz konusu olan pazar payınızı genişletmek ve daha çok tüketiciye ulaşmak ise sosyal medya sizlere her gün artan kullanıcı sayılarıyla mükemmel bir platform sunmaktadır.

Sosyal medya pazarlama kendi alanı kadar büyük değişkenliklere gebedir ve hergün yeni bir şeyler çıkmaktadır. Başarılı bir online marka yaratmak yaratıcı fikirlerin yanı sıra bir o kadar da adapte edilebilir çalışmalar ortaya koymayı gerektirmektedir.

Dinamik bir marka yoksa elinizde, yeni, ya da yeni oluşacak ya da varolan sosyal ağlar markanızın ulaşabileceği alanın dışında kalır. Bu yüzden varolan sosyal ağların doğasını anlayabilmek başarılı bir online pazarlama işlemi yapmanızı sağlayabilir.

1) SOSYAL TİCARET YA DA SCOMMERCE

Sosyal medyaya online alışveriş ve e-ticareti entegre etmek bir sonraki adımlar için oldukça mantıklı bir iştir. Fakat daha yaakın zamana kadar bu süreçler dikkate alınmazken, artık yaygın bir şekilde benimsenmeye başlandı. İnsanlar, yeni uygulamalar, yazılım ya da benzer dijital gereksinimlerin yanı sıra diğer ihtiyaç duydukları akıllı telefon, tablet veya birçok eşyayı çevrim içi olarak satın alabilmekteler.

Web tabanlı bir satış aracının sosyal medyaya dahil edilmesi hem satışları artırabilir hem de kullanıcı sayılarını yükseltebilir.  Twitter “satın al” butonu ekledikten sonra diğer sosyal ağlarında da bu tip uygulamaları görmek an meselesidir ve bu çeşit uygulamalar etkileşim süreçlerine de katkı sağlayacaktır.

SCommerce yani sosyal ticaret sosyal ağlarının diyarında karşımıza bir sınır olarak çıkmayacaktır. Satış yapmak Facebook ve Twitter’da mümkün hale gelirken  mevcut e-store-geliştirici platformlarla da çabucak entegre olabileceklerdir.

Eğer elinizde fiziken satacak birşeyler yok ise, satılan şeyleri reklam etmek bu süreçlerin ardından gelecek yeni bir olanak olarak karşımıza çıkacaktır.

2) ATİKLİK SİZİN İÇİN BİR SEÇENEK DEĞİL ARTIK ZORUNLULUK!

İşin iyi tarafı artık çoklu komut zincirlerinin onaylanması için artık günlerce beklemek zorunda kalmayacaksınız. Sosyal medyanın hızlı olması, pazarlamacıların başarılı olabilmek için çabuk hareket edip  mevcut etkinliklere uygun bir şekilde cevap vermesi manasına gelmektedir ve artık patronlar ve müdürler pazarlamacılara güvenmek zorunda olup acil pazarlama kampanyaları düzenleme gibi konularda pazarlamacılara özgürlük tanımalıdırlar.

Atik pazarlama demek aniden harekete geçip bir anda dinamikleri yerinden oynatmak ve sosyal medyada aktif satış yapmak demektir.  Bu şuanda içi boş bir fikirmiş gibi dursa da ileride size kargo firmaları bile teşekkür edecek ve en önemlisi memnun müşterileriniz olacaktır.

2013 Superbowl turnavasındaki karartmayı çoğu kişi hatırlamaz ama bloglar hala Oreo’nu reklamının buna tepki olarak oraya hemen konulmasını yazmaktadır. Bu açıdan başarının anahtarı içeriğin ne olduğu değil ne kadar kısa zamanda ve ne kadar uygun tepki verdiğinizle alakalıdır.  Bu etmenler sanırım sosyal medyada neler yapılabileceğini açıkca ortaya koymaktadır.

3) İÇERİĞE DE DİKKAT EDİN

İçerik pazarlama yıllarca onlice pazarlamanın en önemli parçalarından biri oldu ve değeri hala artmaktadır. Öyle ki online reklam dünyasında hiç kimsenin göz ardı edemeyeceği kadar büyük bir yere geldi. Oluşturduğunuz içerik ister bir blog gönderisi, video, imge, infografik, sosyal medya gönderisi ya da her ne olursa olsun kullanıcıları cezbeden bir özelliğe sahip ise genel olarak düşündüğümüzde en önemli reklam araçlarından biri sayılabilir.

İçeriğinizi oluşturmadan önce Buzzfeed veya Upworthy gibi sitelerde nelerin nasıl  paylaşıldığına bakmak lazım.  Başka sosyal ağların yanı sıra bu siteler virus gibi yayılan gönderiler oluşturabilmekte oldukça ustalaşmışlardır.

Tabi ki sizin yaptığınız gönderinin de viral bir şekilde yayılmasını istersiniz. Aynı amaca sahip diğer insanlarla sosyal medyada yarışabilmek oldukça zordur ama içerik bir sebebten hastalık gibi yayılabilir. Ürettiğiniz içerik oldukça kaliteliyse insanlar bunu görmek istemekle kalmazlar aynı zaman da başka insanlarla da paylaşırlar. Hali hazırda yayınlanmış gönderilere ve bunların etrafında şekillenen trendlere  dikkat edilirse size yayınlayanın  ve bu gönderenin beklentileri konusunda fikir verebilir. Sonucunda sizin kendi fikriniz ortaya çıkar.

 

4) ÖZEL MESAJLAR= BİREBİR PAZARLAMA İLETİŞİMLERİ

Twitter, Facebook, Snapchat, Whatsapp gibi platformlardaki iletişim olanaklarından bir çok pazarlamacı yararlanmaktadır ama bu görüşmeler kesinlikle bire bir takibat gerektirir.  Fakat kullanıcılar kendilerine yüksek teknoloji imkanları ve popüler platformlar sunulsa da ünlü bir markayla konuşurken farklı bir iletişim beklentisine girerler.  Topluluk yöneticileri ve pazarlamacılar kişisel etkileşim yeteneklerini kullanarak bu durumdan yararlanmalıdırlar.

Bu platformların belli başlı fonksiyonları kamudan yararlanabilmek için özelden mesajlaşmaya izin vermektedir. Örneğin ünlü bir markaya Facebook’tan gönderilen basit mesajları inceleyebilirsiniz. Mizah anlayışınız olsun.  Çünkü bunun üstünde ve öteye giderseniz sizi takip edecek potansiyelin dikkatini çekebilirsiniz.

5)  PLATFORMLARDA MOBİL ÖDEME SEÇENEKLERİ

Mobil kullanıcıların markanızla, sizin uygulamanız ya da başka bir uygulamadan ya da herhangi bir mobil tarayıcıdan  etkileşime geçmesi ilk hedefiniz olsun. Ayrıca eğer uygunsa bu uygulamalara mobil ödeme seçenekleri ekleyiniz. Tabi ki hali hazırda e-ticaret ve online satış yapma deneyiminiz bulunmakta ve bunu kesinlikle kullanmalısınız.

Aslındai  online olarak birşeylerin ticaretini yapmak ve müşterilerinizde güven kazanmak size uzun vadeli itibar kazandıracaktır. İtibarlı bir iş yerine herkes saygı gösterir ve bu saygının ödülü de müşteri sayısındaki artışlardır..

6) SOSYAL MEDYADA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLERİ TAKİP EDİN!

Bazı zamanlar, sosyal medyada oluşan değişiklikleri takip edebilmek oldukça zorlaşır ve platformların hızına yetişmek de bir o kadar zordur ama bir pazarlamacıya düşen şey bunları takip edip iyi anlamaktır. Bazan sadece takip edip anlamak da bir işe yaramayabilir; bunun için de inovasyona ve değişik fikilere destek verip markanızın güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yeni teknolojiler bir iş yerini tanıtmada eskisinden daha çok işleve ve kolaylığa sahiptir.  Bu yüzden online pazarda yer edinmek istiyorsanız 2016-2017’de aksaklıklara mahal vermeyip başarılı pazarlama kampanyaları düzenlemek için sosyal medyada baskın gelecek yeni trendleri sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir.