Sosyal Medya İle Markanızı Güçlendirin!

Ağustos 6, 2016
Sosyal Medya İle Markanızı Güçlendirin!

Sosyal medya ,işletmelerin pazarlama çabaları üzerinde hala büyük bir etkiye sahiptir.  Twitter ve Facebook gibi siteler müşterileri yönlendirmenin yeni yollarını bulmalarından beridi, hem özel işletmeler hem de sosyal medya siteleri, sosyal medya pazarlama opsiyonlar ve planlarını değiştirdirler.

Hedef müşteri kitlesine ulaşabilmek için sosyal medyayı ön plana çıkarmak oldukça gereklidir.  Aşağıda sıraladığımız sosyal medya siteleri, geliştirdikleri stratejilerle en çok dikkat edilmesi gereken kaynaklardır.

Facebook

Sosyal medya sitelerinin en büyüğü olan Facebook artık insanları bağlantı kurup fotoğraf paylaştıkları bir platformdan daha fazlasını yapabilmektedir. Facebook İşletmeleri için oldukça kritik bir araç olduğunu teyit eden pazarlamacıların %50’den fazlasıyla hizmet ve ürün reklamları için önemli bir platforma dönüşmüştür.

Mark Zuckerberg’in sosyal medya devi, bir milyarı aşan kullanıcı sayına her yıl yeni eklenen üyeliklerle günden güne büyümektedir.  Size sunduğu uygun reklam olanaklarıyla, satın alınabilir en iyi sosyal medya kampanyalarını sunabilmektedir.

İş dünyası profesyonelleri için sosyal medya reklamlarını Facebook aracılığıyla yapmak bu saydığımız sebeplerden ve daha fazlasıyla gayet makul duruyor.

Twitter

Twitter, iş reklamlarının şeklini değiştirmekle kalmadır 140 kelimelik sosyal medya forumu tarzıyla insanların birbiriyle yaptığı iletişim şeklini de etkiledi.

Artan kullanıcı sayısıyla Twitter, işletmelere büyük kitlelere ulaşma olanağı sağladı ve işletmelere yaptığı bu katkı asla yadsınamaz.

Hemen hemen çeyrek milyar insan işletme uygulamalarını takip etmekte ve işletmelerin web sitelerine gidebilmek için buradan tıklama yapmaktadır.  Marka etkileşim hala tweet etkileşiminin %1’i kadar da olsa , bu rakamlar işletmelerin büyük kitlelere ulaşabilmesini sağlamaktadır.

LinkedIn

Linkedin 2003’de piayasaya çıktığında, bir sosyal medya uygulamasının profesyonel dünyayı ne kadar etkileyeceği konusunda bir sürü spekülasyon yapıldı. On yıl sonra, sunduğu ticari potansiyelle dünyanın en büyük sosyal ağı olarak karşımıza çıktı ve hali hazırda büyümeye devam etmektedir.

Linkedin artık, profesyonelleri, iş ve işçi arayanlar ve de birbirine benzeyen işletmeler için mükemmel bir platform haline geldi.  İşletmeler arası ilişkiler için işletme sahipleri Linkedin’e oldukça fazla yatırım yaptı ve bu durum Linkedin’in diğer sosyal medya ağlarından iş dünyası bakımından daha fazla tercih edilmesine sebep oldu.

YouTube

Youtube’un başarı modeli çok basit.  Dünyanın her yerinde insanlar bir gün içerisinde binlerce vidyo seyrediyor ve bunun yanı sıra normal insanlar buraya video yükleyerek Youtube’a katkıda bulunuyorlar. Bu iki grubu da incelediğinizde, karşınıza sınırları olmayan bir müşteri kitlesi çıkıyor.  Youtube’ın  olağanüstü büyümesi genişleme hamlelerini de gerekli kılıyor.

Youtube, artık insanlara ödemeli kanallar açma imkanı veriyor ve bu kanalların bazılarının değeri milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Bu arada iş dünyasında da işletmeler kendi kanallarını oluşturup kendi reklam ve haberlerini yayınlayabilecekleri bir platformu yani Youtube’u etkin bir şekilde kullanıyorlar.

Pinterest

2010’da kurulmuş olan Pinterest, foto paylaşım olayını bir sonraki seviyey eşsiz pinboard platformuyla taşıyor.  Bu uygulamada insanlar pinboard oluşturup herhangi bir konuyu bunun merkezine alabilirler.  Bir tür foto paylaşımı olan bu uygula ile benzer alanlardan yabancı insanlar projeye katılıp katkı da sağlayabiliyorlar.

Bu web sitesinin 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır ve bunun %80’i bayanlardan oluşmaktadır.  Bayan müşteri kitlelerini hedefleyen işletmelerin bu siteye yatırım yapmaları gayet mantıklı duruyor. Uygulama, 2017 yılı başına kadar sadece ABD’de ortalama 47 milyon kullanıcıya sahip olmayı hedeflemektedir.

 

Seo

Bir cevap yazın