OSE vs Majestic SEO

Ağustos 5, 2016
OSE vs Majestic SEO

Majestic SEO ve Open Site Explorer bilinen en yaygın site Explorer sağlayıcılarıdır. Bunlar gibi rekabetçi backlink analiz araçları SEO’nun bil ve yönet prensibi konusunda hayati öneme sahiptirler.  Backlink profillerini analiz etmede kullanıldıkları için, yeni link olanaklarını bulmada da oldukça kullanışlıdırlar. Bu araçlar arasında seçim yaparken, her iki araç da birbirine has özgün deneyim sunduğundan amaç ve hedeflenen sonucu bilmek ehemmiyet arz etmektedir.  Bu gönderimiz iki aracın özellik ve yararlarının yanı sıra bireysel sınırlılıklarını da incelemektedir.

 

Kırmızı Köşede Open Site Explorer (OSE) Duruyor!

OSE seomoz.org sitesinde mevcuttur. 60 milyondan fazla URL ve her ay kendi endeksini güncelleyen  yarım trilyondan fazla linkle sağlam bir hacme sahip.  OSE bedavadır.  URL’leri nereye gireceğnizi açıkça gösterdiğinden kullanımı kolar ve ana sayfası da iyi yapılandırılmış durumda.  URL analiz edilsin diye girildikten sonra çok şey yapılabilir. Örneğin;

 • Başlık & URL’nin Bağlantı Sayfası
 • Link Metni
 • Sayfa Yetkisi
 • Domain Yetkisi
 • Tüm linklerin göstermek için filtrele, +301 takip ediliyor, takip edilmiyor, ve sadece 301
 • İç ve Dış Linkleri göstermek için Filtrele
 • Top Sayfaları Göster
 • Domainlere Bağlantı At
 • Bağlantı Metinlerini Dağıtma

Open-Site Explorer aynı anda 5 farklı sitenin çeşitli link ölçümlerini yapmanıza olanak sağlamaktadır.bu araç rakiplerinize karşı nerede durduğunuzu gösteren analizler gösterebilmektedir.  Bunu sayfaya, alt domaine, ölçümler de dahil olmak üzere kök domaine bölerek ayrı ayrı sonuçlar verebilmektedir;

 • Sayfa Yetkisi
 • Sayfa MozRank ( Sayfa Reytinginin SEOMoz versiyonu
 • Sayfa MozTrust
 • İç ve Dış Linklerin Sayımı
 • Takip Edilen ve Edilmeyen Linklerin Karşılaştırılması
 • Facebook, Twitter ve Google Share Paylaşımları

Bu özelliklerine rağmen bedava sürümü yanlızca en yukarıdaki 5 sonucu göstermekte ve SEO’ya yeni başlayanlara bile yetmemektedir. En düşük abonelik fiyatı %79 dolar ama One-Page Optimizasyon, Anahtar Kelime Analizi, SEO Web Crawler, Rank Tracker ve Followerwonk gibi SEOMoz’un işe yarayan araçlarına da erişmenizi sağlıyor.

Mavi Köşede ise Majestic SEO Duruyor!

Majestic SEO’nın endeksi OSE’ninkinden daha geniş… 4 trilyon URL ve 382 trilyon eşsiz sayfa siz bu sayfayı okuyana kadar Majestic tarafından tarandı.  Majestiğin endeksi OSE’ninkinden külfetli dursa da eğer sürekli olarak backlink profillerini kontrol ediyorsanız işinize yarayabilir. Historic ve Fresh olmak üzere iki kategoriye bölünmüştür.  Historix Endeks, endekslenmiş bir URL için Majestiğin sahip olduğu tüm datayı içerirken, Fresh Endeks, 60 gün öncesinde endekslenmiş bir URL’nin datasını içerir ve günlük olarak güncellenir.  Fresh Endeks link oluştururken ve rakiplerinizin ne yaptığını takip ederken işe yarayabilir.  Kiraz toplar gibi linkleri toplamanız, linkler hakkında iç görü  edinip strateji geliştirmeniz için çok iyi olanaklar sunuyor.

Endex Filtreleme Sonuçlarını şunlarla yapabiliyorsunuz;

 • Yeniden yönlendirme
 • Frames
 • Takip Etmeme
 • İmgeler
 • Alt Tekst
 • AC Değeri (Google Sayfa Değerlendirme Aracının Majestic versiyonu)

 

Majestic SEO içinde varolan popüler araçlardan biri de Clique Hunter’dır. Aynı vertikal içerisinde 10 yakın eşsiz domain girilebilir ve Hunter da sizin için çoklu sitelere bağlanan domainleri arayabilir. URL’lerin bağlanmış olduğu en popüler domainlerin sunumunu da grafik halinde gösterebilir.  Elde edilen data Excel’e rahatşıkla aktarılabilir. Ayrıca bu rakiplerinizin backlinklerini takip etmede de işinize yarar.

Majestic size link metinlerinin varyasyonlarını, katlanır sayfa dağılımını, markalanmışlara karşı markasızların detaylı raporunu rahatlıkla verebilir.  Eşit link metni dağılımı olmayan web sitelerini Google’ın cezalandırdığını düşünürsek, bu daha da önemli bir hale gelmektedir.

İlk bakışta Majestic göz korkutucu ve navigasyonu zor gelebilir.  Ben de aynı öğrenme eğrisinden geçtim.  Ama Majestic’de zamanın endeksleme için iyi kullanıldığını ve sürekli güncellendiğini ve OSE’den daha büyük olduğunu gördüm.  OSE’de olduğu gibi, bedava deneme sürümü kullanıcılara çok az şey sunmaktadır.  Majestik SEO, geniş hacimli data, ölçüm, raporlama ve birçok aracıyla herhangi bir SEO için rahatlıkla kullanılabilir.

 

Sonuç

Datayı paketlerken ve dağıtırken bu iki araç da aynı görevi görmektedir. Kullanım kolaylığı ve hızından dolayı OSE tavsiye ederim.  Rakiplerin backlink profillerine göz atmak için rahatlıkla kullanılabilir.  Sadece OSE’den geniş sayıda link olanağı elde edilebilir ve bir sonraki seviyeye de Majestikle geçerim. Eğer karşımda spam dolu düşük kaliteli bir backlink profili görürsem, Majestic’e gitmem.

Backlink profilinin geniş analizi için Majestic’in sunduğu ileri raporlama kesinlikle gereklidir. Majestic, link metni dağılımını, katlanır sayfa dağılımı, markalı ve markasız tanımlarını dikkate alarak bir optimizasyon gerçekleştirmenizde yardımcı olmanın yanı sıra strateji geliştirmenize de yardımcı olur. Bunu yaparak web sitenizi yukarılara çekebilirsiniz.

Etkili bir şekilde SEO yapabilmek ve derinlik analizi elde edebilmek için her iki araç da kullanılmalıdır.

Biri olmadan diğeri kullanılırsa link analizinin etkisini kırarsınız.  Bu yüzden OSE ve Majestic’i birlikte kullanınız. Fakat kafanız bu yazılarla karıştıysa, Click Web Tasarım’la iletişime geçin sizin adınıza sitenizin reytingini biz artıralım.

 

Seo

Bir cevap yazın