Orijinal ve İnovatif Web Tasarımları

Ağustos 1, 2016
Orijinal ve İnovatif Web Tasarımları

Tasarım düzeni web sitenizin temelini oluşturur. Kesitlerde kullanıcıya rehbelik eder ve neyin daha önemli oldğunu gösterir.  Ayrıca bir web sitesindeki estetiği ön plana çıkarır. Bu yüzden bir web sitesini tasarlarken içeriğinizi nasıl yerleştirdiğinize oldukça dikkat etmeli ve tasarım düzenini buna göre ayarlamalısınız.

Orijinal, yaratıcı bir tasarım düzeni kullanıcı deneyimiyle birlikte ele alınması gereken bir konudur; bazan yaratıcılığı tam olarak konuşturamazsanız da bir web sitesinin kullanışlı olması her şeyin önüne geçer. Her zaman olduğu gibi kendimizi kullanıcının yerine koymamız gerekir. Neleri ilk olarak görmek isteriz? Vermek istedğimiz mesajı en iyi şekilde nasıl aktarırız.  Tasarıma başlamadan önce bunlar gibi birçok soruyu yanıtlamamız gerekir; çünkü tasarım düzeni tasarımın geriye kalan tüm kısımlarını etkileyecektir.

Aşağıda size sunduğumuz web tasarımları olağan dışı tasarım düzenine sahiptir. Mükemmel oldukları söylenemez; ama bunlarla oluşturulmuş bir web sitesinde bir şeyleri bulabilmek müşteri kullanımı açısından dâhice tasarlandıklarını göstermektedir.

Özgün Web Sitesi Tasarımları

Beurre & Sel

Bu web sitesi tek kelimeyle harika!  Otomatik slayd arkaplanda çalışırken navigasyon barı ise tepeye yerleştirilmiş. Aşağı doğru sürdüğünüzde, navigasyon küçülüyor fakat yukarıda sabit kalıyor.  Altında ise işletmenin ürettiği  farklı kurabiyelerin renkli listesi sergilenmiş ama bunlarda alt menüde buton görevi yapmaktadır.

Bir tadı tıkladığınızda bilgi alt menüyle kurabiye tatlarının çeşitlerine tıklamanıza olanak sağlayarak örtüşüyor.  Tepede navigasyon barı ve alt menü, kullanıcının buraya odaklanmasını sağlayacak şekilde üç grid kolonlu orta kolona kapatılmış.

BeurreSel_www.clickwebtasarim.com

 

 

Hackery, Matematik ve Tasarım

Sayfa yüklendiğinde 3 boyutlu eğlenceli bir animasyon ekranı kaplıyor. Oklar hareket ettirmeyi ve akışkanlığı sağlıyor ve kullanıcıya kursörü aşağı doğru sürdürmesi için cesaret veriyor. Aşağıda gösterdiğimiz içerik, üç girid kolonun iki ana kolona bağlandığı bir yan bardan oluşan bir tasarımdır.   Fakat kutuya kapatılmış ya da sizi sınırlayan bir hissin yerine sizin özgür olduğunuzu hissettiriyor. Bu size bol boş mekan ve yuvarlak köşeler sunulmasından kaynaklanıyor.  Bu web sitesinin tasarım düzeni kullanıcıya rahat hissettiriyor.

Acko_tiny-www.clickwebtasarim.com

 

Çizim Atölyesi

Bu tasarıma bayılıyorum, basit ama görsel açıdan ilginç duruyor. Studionun çalışmaları birbirine uyan geometrik şekillerle teşhir edilmiş.  Merkezde ise öyle fazla öne çıkıp çalışmalardan dikkatinizi caydırmayacak şekilde tasarlanmış isimlik duruyor. Bir elmasın üstüne geldiğinde ürünün bilgileri görünüyor.  Bu websitesi özgün ve temiz bir web tasarım planına sahip ve kullanışlılık açısından da kullanıcı kolaylığı sağlıyor.

The-Drawing-Room_tiny-www.clickwebtasarim.com

 

Gürültüyü Seviyoruz

Luke Finch’in portföyü hem eğlenceli hem de dost bir tasarıma sahip.  Çalışma tahmin edilebilir temiz bir tasarım anlayışından uzaklaşarak gelişigüzel tasarlanmış.  Geçişler projeler konusunda size biraz bilgi veriyor ve navigasyona oklar sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Sol üst köşedeki küçük kalp ise bütün sitenin navigasyonu içinde barındırıyor, anasayfada bu “i” harfine dönüşüyor. Bir projeye bakarlen kalbin üstüne kursoru getirerek çıkış yapabiliyorsunuz.

lovenoise-web-tasarım-turkiye-web-design-turkey

 

Ende

Bu web tasarım şekli gayet dinamik bir görünüme sahip. Yüklenirken sizi alışılmadık bir fotoğrafla karşılıyor ve navigasyonun gözükeceği yere doğru sizi yönlendiriyor; sonunda da tepeye ekleniyor. Ben azıcık açılıp altında içeriği gösteren şeffaf navigasyona bayıldım. Sayfanın bir kurulum yapısı olmasına rağmen içeriğin sayfaya yayılıdğını görüyoruz; her kesit farklı bir arkaplan rengiyle tasarlanmış.  Projeler üç gridli bölmede gösterilmektedir; fakat ekip üyelerini gösteren bölme buradan ayrı duruyor ve bu noktada boşluğun ilginç bir şekilde kullanıldığını görüyoruz.

Ende-web-tasarım- web-tema

Edward Carvalho Monaghan

Biraz renkli bir tasarıma ne dersiniz?  Bu portföy sitesinin ciddi bir kişiliği var ve hareket ettiğinde çalışmayı kesinlikle ön plana çıkarmaktadır. En etkili yanı ise stildeki tutarlılıktır. Bu web sitesi, tasarımcıyı temsil ederken bireysel portföy elemanlarını da sunarak eksiksiz bir çalışma olarak ortaya çıkıyor. Bu da bir web sitesinden bekleneni fazlasıyla karşılıyor.  Renk paleti isimlikle ilişkilendirilmiş ve ışıltılı animasyon da site enerji vermektedir.

Edward-Carvalho-Monaghan_web-tema-tasarım-bedava-tasarım

 

Huys

Sayfanın sayfanın sağ tarafında antet başlığı gibi duran ve web sitesinin kime ait oludğu ve ne yaptıkları konusunda bilgi veren şekille bu web sitesinin özgün bir web oturum planı bulunmaktadır.  Sol tarafta ise sayfa dikey olrak sürdürülebiliyor. Tıkladığınızda, daha çok bloğa benzeyen bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ki buradan navigasyonu idare etmek daha kolay görünüyor.

Huys_web-design-turkey-web-tasarım-tema

KathArt

KathArt temasının mükemmel bir vidyo tasarım planı var.  Kişilik, bu basit ama oldukça etkili tasarımın içinden ekibin üyeleri kısmına baktığınızda resmen ışıldıyor.  Ekip üyeleri sanki ofiste çalışıyorlar gibi sizi karşılıyorlar! Videoyu kolaylıkla takip edebildiğinizden navigasyonu zaman şeridinde rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

KathArt_web-tema-tasarım-tema

 

Wacom

Wacom,  profesyonel veya profesyonel olmayan web tasarımcılarından oluşan kitleyi hedef almaktadır. Tasarım bunun integral bir parçasıdır ve kullanıcılara iyi bir deneyim vermektedir. Kursor üzerine getirildiğinde soldaki navigasyon küçülmekte ve mevcut çeşitli kategorileri göstermektedir. Kullanıcı kontrole tamamen hakim bir şekilde baktığı ürünleri seçebilmektedir.  Ürün kartları zorlayıcı ve bir satış havuzuna bağlı değildir. Anasayfa oturum planı oldukça basit tasarlanmış olup kullanıcıyı kendi ihtiyaçlarına en uygun ürüne yönlendirerek rehberlik etmektedir. Örneğin, ürünlere eşlik eden el çizimi öğeler benim çok hoşuma gitti.

Wacom_web-tasarım-web-tema

Amsterdam Dans Etkinliği

Bu temada ortaya konulan tasarım planı etkinliğin ruhunu ve yaklaşımını anlamanıza gayet  yardımcı oluyor.  Navigasyon sol taraftan akıyor ve web sitesinin tüm yerlerinde size bir referans oluyor.  Stimule edici resimlerin döndüğü bir slayd ise konferans, toplantı ya da bir festival etkinliği konusunda sizlere ipuçları sunuyor.  Kullanıcıları cezbetmek için bu oldukça etkili bir yöntem.

Kursoru aşağı doğru çektiğinizde aşağıdaki içerik slaydın üzerine alt menüyü yukarı çekerek geliyor. Her sayfanın içeriğini yansıtır şekilde bir bannerin olması kullanıcılara sayfaya ilk baktıkları andan itibaren bilgi vermeye başlıyor.  Geriye kalan diğer yazılar ise grid olarak tasarlanmış.  Grid içindeki sıralar doğru şekilde dizilmiyor ve bu yüzden de her kolon bir öncekinden daha geç başlıyor fakat bu da etkin görsel bir araca dönüşüyor.

Amsterdam-Dance-web-tema-tasarım

Bir cevap yazın