Mobil Web-İpuçları

Ağustos 14, 2016
Mobil Web-İpuçları

Bir BM ajansı olan Uluslararası Telecom Biriği’nin yayınladığı rapora göre 9 ay içerisinde gezegenimizde yaşayan insanlardan daha fazla mobil cihaz olacaktır.  Akıllı telefon devriminden sonra böyle bir artışın yaşanması mobil web tasarımının keşfedilmesini gerekli kılmıştır.

Tasarımcılar ve geliştiricilerin geleceğin getirdiği yeniliklere dayanıklı web siteleri üretip iş dünyasındaki yarışa katkıda bulunup gelişimi ön planda tutmak yeni teknolojilere ayak uydurmayı gerektiriyor. Bununla ilintili olarak sizin için aşağıda bazı ipuçları hazırladık ve bu çalışma sizin projelerinizi hazırlarken yolunuza ışık tutabilir.

İpadler ilk ortaya çıktığından beri teknolojinin ne kadar hızlı bir şekilde gelişim gösterdiği mobil cihaz teknolojisinin nerelere kadar geldiğini bize göstermektedir. Bu yüzden tasarımını yaptığınız web sitelerinin geleceğin getirdiklerine dayanıklı olması gerekir.

Tasarladığınız web sitelerinin önümüzdeki yıllarda da yaşayabilir kalması için en son trendlere uyan tasarımlar yapıp geleceği iyi görmemiz gerekmektedir. Duyarlı web sitesi (her cihazda açılabilen) şuanda en popüler çözüm gibi görünüyor ve bunun her hazırladığınız projenin bir parçası olması gerekir.

Kullanıcıların çoğunun akıllı telefonları ya da tabletleri  olduğunu düşünürsek  tasarım alanında mobil tasarıma önem vermemiz gerektiğini her zaman aklımızda tutmalıyız. Kullanıcıların sahip olduğu cihazların türü ile ilgili araştırmaları takip edip aslında trendin ne olduğunu da görebilir ve projelerimizi bunlara göre şekillendirebiliriz.

KULLANICI DAVRANIŞLARI

Mobil kullanıcılar web sitelerine genellikle evden ya da bilgisayarlarından uzaktayken girmektedirler ve bu esnada mobil cihazlar onların kurtarıcısı olmaktadır. Bilgisayardan uzakta olmak demek trende seyahat ediyor olmak, arabada, otobüste, iş yerinde ya da hatta evde kanepede oturuyorken mobil cihaz kullanmak anlamına geliyor.

Bu, tasarımınızı oldukça sade bir şekle sokmanız gerektiği anlamına geliyor ki bu sadelik web sitesinin her cihazda açılmasını kolaylaştırdığı gibi hızını da artırmaktadır. Ama sitenizi sadeleştirmek demek içerikten arı bomboş bir site değil; aksine içerik bakımından zengin ama sade olması gerekir ki kullanıcıların aradıkları konulara uyum sağlasın ve onları cezbetsin. İçeriği olmayan sadece görsele dayalı bir site boş bir bannerden farksızdır.

Mobil web siteleri günümüzde masa üstü ve lap toplarda kullanıldığından daha fazla mobil cihazlarda kullanılmaktadır. Kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerine uyum sağlayabilmek için içeriğin zengin olmasına kesinlikle dikkat ediniz.

MOBİL WEB SİTESİ OPTİMİZASYONU

Özellikle landing page olan web sitelerinde mobil optimizasyon, bu sayfalar siteye giriş noktaları olduğundan oldukça hayatidir. Bir mobil web sayfası kullanıcı akılda bulundurularak tasarlanmalıdır ve arama motorları, navigasyon deneyimi, temiz yazı, tek tıklamalık formlar ve uygun meta data dikkate alınarak yapılmalıdır.

Dosya ve klasör boyutları da çabuk ve kolay açılma açısından dikkate alınmalıdır. Eğer çevirim içi bir form oluşturacaksanız, bu form oldukça basit olup kullanıcıyı bıktırmaması gerekir; yoksa kullanıcılarınız bir süre sonra web sitenizi bir daha gelmemek üzere terk eder.

Ayrıca mobil cihazlarda bir mouse bulunmadığıını bunun yerine el hareketlerinin ve dokumanın işe yaradığını da dikkate alınız. Bu açıdan hazırlanacak tasarım kullanıcılara rahat navigasyon sunmalıdır.

Butonların kullanılacağı yerlerde butonlar thumb testinden geçirilmeli, kullanıcılar butona dokunurken başka imge ya da linklere dokunmak zorunda kalmamalıdırlar. Aksi halde butona tıklayıp arzu etmediği sayfaya yönlendirilen ve amacına ulaşmakta zorluk çeken kullanıcıyı bıktırırsınız.

Optimizasyon, duyarlı bir web sitesi oluştururken mutlaka dikkate alınıması gereken işlemlerden biridir. Son zamanlarda duyarlı web sitelerinin interneti yavaşlattığı konusunda büyük tartışmalar yapılmıştır.  Fakat, eğer bir web sitesi uygun yükleme teknikleri ile tasarlanırsa bu web sitesinin açılma hızını artırır ve otomatik olarak indirilen verileri engeller; bu işlem de web sitesinin hızlı çalışmasını sağlarken internet üzerinde de hacim yaratmaz.

CSS veJavaScript kaynakları kesinlikle sıkıştırılmalıdır ve bunu yapabilmek için bir sürü kaynak yazılım bulunmaktadır. Örneyğin, UglifyJS JavaScript sıkıştırmasında kullanılabilir ve Compass de daha temiz köprü metinlerinin yanı sıra uzantıları da problem yaratmadan sıkıştırabilir.

GRID ve KESİŞME NOKTALARI

Duyarlı tasarım modellerini kullanırken, işin başında tanımlanması gereken en önemli iki  öğe ise grid ve kesişme noktalarıdır.  Online kaynaklar da kolonları tanımlayabileceğiniz bir çok araç bulunmaktadır ve  bu konularda size oldukça yardımcı olabilirler.

Bazı geliştiriciler çözünürlüğe göre kesişme noktalarını belirlemeyi yeğlerler. Ama  pazarda farklı çeşit ve boylarda bir sürü cihaz olduğunu düşünürsek bu aslında bir çözüm değildir.

Bu kesişme noktalarının çözünürlüğe göre değil tasarım ve içeriğe göre yapılması gerekiğini ortaya koyar. Kesişme noktalarını ve gridleri test etmek için, proje aşamasında tarayıcı penceresini içeriğin nasıl tepki verdiğine bakmak için kullanılabilir. Çalışmanızı arşivlemek için istediğiniz sayıda kesişme noktası oluşturabilirsiniz ki bu ideal olarak web sitenizin her hedefte rahat açılmasını sağlar.

KULLANICI ARAYÜZÜ VE UYUMLULUK

Tüm Mobil işlemciler aynı şekilde oluşturulmazlar,  Anroid ve iOS için tasarlamak söz konusunda olduğunda bunların taqsarım için hazırlanmış kılavuz dökümanları mutlaka incelenmelidir.

Unutmayınız ki bazı tarayıcıların işlemcileri aynı değildir ve eskidir, bu yüzden tasarımınızı yaparken web sitesinin önceki tasarım sürümlerinde de çalışabileceğinden emin olunuz. Ana sitenin analitik ölçümlerine bakıp ne çeşit cihazlardan sitenize giriş yapıldığını ya da yapılacağını da öngörebilirsiniz.

Ayrıca, tasarımınız tamamlandıktan sonra analitik ölçümlerde cihaz türlerini takip etmeniz gerekir ki değişiklik ya da revizyon yapıp yapmayacağınıza bu değerlere bakarak karar verebilirsiniz.

İÇERİK

Şuana kadar hepimiz içeriğin son derece önemli olduğu konusunda hemfikiriz ve içerik modüllerini planlamanın önemli olduğunu biliyoruz.  Kullanıcılara kolayklık sağlamak açısından görüntüleme kalitesine dikkat etmek gerekir. bu yüzden içerik modüllerinin davranışları iyi tanımlanmalıdır. Bu, içerik modüllerinin cihazlarda açılırken nasıl tepki verdiklerini yani davranış gösterdiklerini iyi takip edip test etmeniz manasına gelmektedir.

Bu manada bunu kolay ve hatasız yapmanın en iyi yolu planlama aşamasındayken bunları dikkate almaktan geçmektedir. Bir taslak oluşturup bunu nasıl başarabileceğinizi planlayabilirsiniz. Ama herşeyi tanımlamakla da çok zaman kaybetmeyiniz. Bunun yanı sıra sayfalarınızın wifeframe’e gereksinimi vardır.  Her ekran ölçüsüne ve oryantasyon davranışına göre taslak hazırlamak yeterli olacaktır.

Bir prototip oluşturup her şeyin düzgün ve hatasız bir şekilde çalışığ çalışmadığını test edin.  Test aşamasındayken bile kullanıcı deneyimini unutmayıp buna göre sitenizde kolay navigasyon yapılabiliyormu etraflıca test edin.

SONUÇ

Müşterilerinize ya da işletmenizin web gereksinimlerini karşılamak için mobil web sitesi tasarımı oldukça mücadele gerektiren bir iştir. İyi ve sağlam bir şekilde planlanması gerekir ve ortaya konan ürün hatasız bütün cihazlarda çalışabilmelidir.

Etkili bir şekilde planlanan ve kullanıcı deneyiminin akılda tutularak yapılan tasarımlardan verim almak mümkündür. Duyarlı, sade ve hızlı  olmasının yanında mükemmel bir içeriğe sahip bir web sitesiyle başarıya ulaşabilirsiniz. Yazdıklarımız muhtemel siz, bilişimle alakalı olmayan işletmecilere karmaşık geliyordur. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız bugün bizimle iletişime geçin size en başarılı mobil web tasarım çalışmalarımızı sunalım ve çözüm ortağı olalım.