Lokal SEO Yılı: 2016

Ağustos 3, 2016
Lokal SEO Yılı: 2016

İşletmenizin Büyümesine Lokal SEO ile Gaz Verin

2016 lokal SEO Yılı Olacak

Kristal topa gözlerini diken Endüstri Gözlemcilerinin cesur tahminine göre 2016 Yerel SEO yılı olacaktır. Endüstri gözlemcilerinin yaptığı araştırmaya göre  Google Wallet ve Apple Pay gibi mobil ödeme platformlarını kullanan tüketicilerin sayısı hızla artmaktadır.  Dijital gözlemcilere göre bu ve diğer ödeme sistemlerinin popüler hale gelmesi  arama motoru devi Google’in Yerel SEO’ya yaptığı yatırımı iki katına çıkaracağı anlamına gelmektedir.

Placeable yerel çözümler direktörü Brian Smith “ Lokal aramaların daha fazla reyting getirdiği nosyonunu açıkça kucaklamaktadır ”, şeklinde bir demeçte bulunmuş, “Büyük markaların lokasyon bildirim datalarının doğru olduğundan ve yerel aramalarda tüketiciler tarafından bulunabildiklerinden emin olmaları gerekir”; demiştir.

 

Diğer bir deyişle lokal SEO daha önce olduğundan daha fazla önemli artık.

Lokal SEO’nun Büyük Potansiyel Sinyali Vermekte!

Lokal SEO hakkındaki trend göstergeleri internet arama sonuçlarının nereye vardığını göstermektedir. İlk başlarda, dünyanın ilk arama motoru sayılan Archie vardı. Archie 1990’da internet çağının şafağında piyasaya çıkmıştır ama günümüzde artık çok ilkel bir halde.

Bu yılı takiben daha birçok arama motoru ortaya çıktı. Web tabanlı ticaretteki potansiyeli keşfedip arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışan dijital pazarcılarda bu arama motorlarının gelişimiyle ortaya çıktı.  Anahtar kelime ve etiketleme yapmayı öğrendiler.  Bugün sahip olduğumuz kural ve yönergeleri de tanımlayıp oyuncu olduklarını göstererek ortaya koydular.

Arama Motorlarını Optimize Etmek

Günümüzde siber deneyimi olan herkes için internette bir şeyler araştırmak olağandır. Google o kadar dominant duruyor ki anlamı da zaten aramak manasına geliyor ve İngilizce eş anlamlısı da “search” kelimesidir ve bu da yine aramak manasına geliyor. Arama Motoru Optimizasyonu sahası veya SEO çok çabuk büyüme gösterdi; bir araştırmaya göre Linkedin’deki 1 milyon insanın iş tanımında “SEO” kelimesi yazmaktadır.

Özellikle, geleneksel yollarla iş yapan küçük işletmelere lokal SEO’dan yararlanmaktadır.  Bir internet pazarlama şirketi olan Vudu Marketing İcra Kurulu Başkanı Sam McRoberts “Müşterilerine lokal pazardan ulaşan herhangi bir işletme mutlaka Lokal SEO’nun ne olduğunu bilmelidir” demiştir.  Eğer bir şehirde fiziksel bir adrese sahip işletmeniz var ise o lokasyon için Lokal SEO yapmanız gerekmektedir.

Lokal SEO’da Google ya da diğer arama motorlarında lokal sonuçları hedefleyen SEO biçimidir. Sayfa faktörleri, sosyal endeksleme ve bağlantılar açısından normal SEO ile benzer bir çok yönü vardır. Fakat Lokal SEO’yu farklı kılan yanları da vardır:

 

  • Google’da Lokal bir profil.
  • Bir sitasyon
  • Değerlendirmeler

Hadi Şunlara bir göz atalım!

Lokal Profil

Google üzerinde lokal bir profil oluşturmak oldukça önemlidir. Birileri bir işletmeyi Google’da arar ve Google da lokal listede sonuçları bulur.

Sitasyonlar

Bir sitasyon işletme ismi, adres ve telefon numarasından oluşur, Google’ın bu konuda kullandğı terim NAP yani “business name, address and phone number”dir.  Arama motorları NAP’i her nerede çevrim içiyse orada bulur, bu yüzden bununla tutarlı olmak gerekir.  Cadde adresleri her zaman örneğin “100 Ana Cadde” şeklinde olmalıdır.

İşletmenin web sitesinde bu adres 100 Ana Cad. şeklinde ama Facebook üzerinde ise 100 Ana Cadde şeklinde olursa Google bu adresi bulamaz.

WhiteSpark veya Majestic gibi rekabetçi bağlantı arama araçlarını kullanarak  lokal sitasyon yapmanın farklı yöntemleri vardır.

Değerlendirmeler

Değerlendirmeler konusunda ne söyleyebiliriz? İşletmeler için iyi değerlendirmelerin önemi büyüktür ve alabildiğiniz kadar çok değerlendirme almanız gerekir. Google Places sayfasında ve diğer yerlerde edinilen olumlu değerlendirmeler, Lokal SEO reytinglerini belirlemede en önemli kritik faktörlerden biridir.

Pozitif çevrim içi değerlendirmeleri çekmek için stratejiler arasında Yelp gibi sitelerde kendinizi görünür yapmak vardır.  Negatif değerlendirmeler kaçınılmazdır, bu yüzden eğer hepsine cevap verirseniz yapıcı davranmaya çalışın.

Google Maps

İşletmenizi Google Maps’de görünür kılın. Bu şekilde lokal müşterileriniz yerinizi ve kontak bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir.  Kontak bilgileri gayet önemlidir çünkü insanlar işinizi bilebilir fakat adresinizi ve telefon numaranızı bilemeyebilir.

Etkili bir şekilde SEO yapabilmek için işletmenizin adresini, telefon numarasını ve işletme web adresiyle birlikte e-mail adresinizi de yazın. Sadece kontak sayfasında değil sayfanın tepesinde ve alt kısmında mutlaka yazınız.

Bunlara ek olarak ,  adresinizi web sitesinin başlık etiketi HTML biçimlendirme kodlarına da ekleyiniz.  Moz.com adlı pazarlama şirketine göre, sayfanızın başlık etiketinde şehir kasaba bilgilerinin bulunması Lokal SEO için oldukça önemlidir.

Mobil Cihazlara Uyumluluk

Önceki başlıklarda bahsettiklerimize ek olarak web sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması da son derece önemlidir. Google Arama mobil web sitelerinin mobil cihaz dostu olmasını reyting sinyali olarak görmektedir.  Bunu yapmaya başladığından beri kullanıcıla akıllı telefon ve tabletlerdeki arama sonuçlarından daha fazla ve iyi sonuç almaya başladılar.

Bunu biraz daha fazla vurgulamak lazım. Mobil cihazların sayısı arttıkça masa üstü bilgisayar kullanımı gittikçe düşmektedir.  Internet kullanıcılarının yüzde 80’in akıllı telefonlar üzerinden internete girip arama motorlarını kullanmaktadırlar. Mobil telefonlardan hedeflerine ulaşamayan yerel işletmelerin bu rekabetçi koşullarda geri plana düşmesi kaçınılmazdır.

Sonuç

Bu yazdıklarımızın hepsi lokal pazarlama yılında olduğumuza işaret etmektedir. Bu trend devam edecek gibi görünüyor, böylece Lokal SEO şirketinizin, arama motorlarında daha fazla reyting almasını sağlayabilir.  Şirketinizin temelini güçlendirirken, saygınlık yönetim stratejinize de etki edecektir.

Google küçük işletmelere her zaman saygı göstermiştir ve Lokal SEO’da onların profillerini yükseltmeye yardımcı olup rekabetçi koşulara daha dayanıklı hale getirmektedir.

 

Seo

Bir cevap yazın