Linkler mi Yoksa İçerik mi Önemlidir?

Ağustos 8, 2016
Linkler mi Yoksa İçerik mi Önemlidir?

Bu iddiaları daha önce görmüştünüz:

 1. “Bir çok yeni sıralama faktörü!”
 2. “İçerik kalitesi herşeydir”!
 3. “Kullanıcı etkileşimi yeni kraldır!”
 4. “Sosyal medya önemli bir faktördür!”
 5. “RankBrain bütün sıralamaların üstündedir!”

Bugün gördüğüm yeni bir gönderi de linkler için yeni bir faktör oluşturabilecek yeni bir bilgi yayınlanmıştı. Bu yeni bilgiler linklerin sıralama yani derecelendirmede oynadığı önemli rolü gözler önüne serecektir.

Linklerin değerinin, derecelendirmede öneminin kalmadığı hakkındaki söylentilerin çok abartıldığını göstereceğim.

Hakikat şu ki linkler şaşılacak derecede hala güçlü durmakta ve önemi de artmaktadır. Hadi konuya göz atalım!

Derecelendirme (Ranking) Faktörleri Üzerine Yapılan Google Yorumları

Mart 23 2016 tarihinde yapılan Google Hangout görüşmesinde Andreu Lippatsev, Rand Fishkin ve Ammon Johns’un konuşalan konulardan önemli cümleler aşağıda verilmiştir.

Ammon Johns:  RankBrain’in sonuçlara katkı sağlayan üçüncü önemli sinyal olduğunu duyduk. Bunun bize bir faydası olacka mı ve bunların ilk ikisi nelerdir?

Andrey Lippatsev: Evet, kesinlikle. Onların ne olduğunu söylüyeyim. Bunlar, sitenizin içine koyduğunuz içerik ve ilgili linklerdir.

Şimdi Söyleyelim!

Moz ve Searchmetrics Araştırmalarının Gösterdikleri

Moz ve Searchmetrics, derecelendirme faktörleri üzerine olağanüstü araştırmalar yapmışlardır. Bunlara şuradaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 1. Moz Correlation Factors
 2. Searchmetrics Ranking Factors

Aşağıdaki şemada bunlarla ilgili temel noktaları görmeniz mümkündür:

 

moz-and-searchmetrics-web-tasarim-seo-uzmani-antalya

Yukarıda gördüğünüz grafikte belirtilenler faktör ve derecelendirmeler arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Moz ve Searchmetrics çalışmalarında linkler arasındaki ilişkinin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz, ama araştırdıkları diğer faktörlerden bu oranların yüksek olmadığını söylemek gerekir.  Eğer linkler önemli bir değere sahipse, Google kullanıcısı bunların çok önemli olduğunu söylemesi olasıdır. Öyleyse bu korelasyonlar neden yüksek rakamlar göstermemektedir?

Moz ve Searchmetrics araştırmalarını anlayabilmenin anahtarı değerlendirmelerin nasıl yapıldığını görmekten geçiyor.  her bir SERP’in değerlendirmesini bireysel bazda yapmışlar ve sonrasında sonuçların ne anlama geldiğini yorumlamışlardır ( buna bireysel korelasyonlarının anlamı yaklaşımı diyebiliriz). Ayrıca her iki araştırmada ticari arama terimlerine odaklanmıştır.

Bu yüzden, yaklaşımlarının geçerliliği olduğundan, linklerin ne derece güçlü olduğuna derin bir bakış atalım.  Linklerin etkillik derecesini ortaya çıkarabilmek için bir kaç yeni yaklaşımı da ele alalım. Özetle,  Bireysel Korelasyonları Anlamı yaklaşımı bize resmin tamamını göstermemektedir.

Bizim Yaptığımız Araştırmanın Sonuçları

Birkaç uzmanın sağladığı danışmanlıkla, Quadratic Anlam yaklaşımına temelli daha farklı bir hesaplama gerçekleştirdik.  Bunu yapmamızın sebebi bu yaklaşım, korelasyon değişkenlerinin karesini güçlendirmektedir ki bu noktada  korelasyon değerinin R olduğu yerde quadric anlam R’nin karesi olmaktadır.

Aslında R’nin karesinin alındığı değer istatiklerde bir manaya sahiptir. Örneğin, eğer R 0.8 ise o zaman R’nin karesi de 0.64 olur ve  böylece Y’deki %64’lük değişkenlik X ile açılanabileceğini söyleyebilirsiniz. Paul Berger’in açıkladığı gibi, R korelasyon değişkenini içine alan anlamlı bir cümle yoktur fakat  R’nin karesi size korele edilmiş ilişki hakkında size anlamlı birşeyler sunabilmektedir.

Aşağıdaki görselde hesaplama sürecinin nasıl yapıldığı konusunda bilgi verilmiştir:

Here is a visual on what this calculation process looks like:

quadratic-mean-calcultation-seo-uzmani-antalya-web-tasarim

Bu farklı yaklaşımın yanı sıra, farklı query türlerinin karışımını da kullnılmıştır. Baş ticari terimleri, uzun kuyruklu ticari terimler ve enformasyonal terimler de test edilmiştir.  Aslında, yapılan querilerin 3’de 2’si enformasyonal türdendi. Bu, farklı sonuçların ortaya çıkmasına sebeb olarak gösterilebilir:

temel-araştırma-sonuçları-seo-uzmani

Derecelendirme faktörü olarak,  ortaya çıkan link korelasyon sonuçları DA ve PA korelasyon skorlarından daha yüksek raklarımı ortaya koymaktadır.  Bunun neden kaynaklandığı Moz’daki Rand Fishkin’e sorulmuş ve şu cevaplar alınmıştır:

“PA/Da algoritmalarını jenere edebilmek için biz daha geniş yapılı anahtar kelimeler kullanmaktayız. Böylece, anahtar kelime querilerinin farklı türlerinde, farklı korelasyon seviyeleri  ortaya çıkacaktır. Ham link sayımları, bu tür durumlarda daha iyi sonuçlar verdiğini not etmek gerekir.  Umudum Moz farklı türden ölçümlerin verilen herhangi bir anahtar kelimeyle ilşkilendirilmesini birgün  daha etkin bir şekilde yapabilmesidir. Derecelendirme takibi yaparken anahtar kelimelerin korelasyonun da görülebilmesi sizce mükemmel olmaz mı?”

Link Skor korelasyonun ne derece yüksek olacağını Moz ve Searchmetrics ile karşılaştırılarak ortaya koyulmuş olduğunu da ayrıca belirtmek gerekir. yukarıda gösterilen skor için farklı bir metodoloji kullanılmıştır, fakat farklı bir metodoloji kullanılmış olasa da daha yüksek sonuçlar alınmıştır.  Ayrıca aşağıda gösterilen yaklaşımı kullanarak link skor hesaplamasını baştan başa karşılaştırabilirsiniz:

Comparing-Total-Links-Scores-for-All-3-Studies-Total-Link-Score-Karşılaştırması-Tüm-araştırmalar-Seo-Uzmani

 Datanın tümü Moz API’den alınmıştır ve Moz çalışanları bu araştırmanın her noktasında bize oldukça yardımcı olmuşlardır. 

 Linklerin Derecelendirme Faktörü olarak Kümel Değerlendirmesi

Bireysel Korelasyon ve Quadric Değerler oldukça heçerli sonuçlar vermektedir. Fakat bunlardaki şu sınıra değinmek gerekir; oldukça negatif korelasyon sonuçlarının çok azı total skoru önemli ölçüde aşağıya çekebilir. Bu sebepten diğer yaklaşımların bazıları da analiz edilmiştir. Bunlardan ilki linkleri daha kümel bir şekilde ölçebilmek için yapılmıştır. Bunu yapabilmek için linklerin oranı normalleştirilmiştir.  Sonrasında derecelendirme pozisyonlarına göre arama sonuçlarının hepsinin toplamı alınmıştır. Bunun denge profili aşağıdaki gibi sonuç vermiştir:

link-total-calculation-toplam-link-hesaplaması-seo-uzmani-web-tasarim

Farklı bir yoldan korelasyonun etkisini yumuşatması açısından bu sonuç oldukça değerlidir. Korelasyonlara bu açıdan bakınca, şu sonucu elde edersiniz;

aggregated-link-total-correlation-seo-uzmani-web-tasarim-modern-web-tasarim-kurumsal-web

Buna ayrıca farklı bir açıdan da bakılmışmıştır. Linklerin normalleştirilmiş totalleri kullanılmaya devam edilmiştir. Normalleştirilmiş link totallerini top 10 olarak özetlenmiştir ve 11 den 20,21’e ve daha sonrasında 30 ve sonrasında derecelendirme pozisyonları için de aynısı uygulanmıştır. Sonrasında ise 10 pozisyon bloğunda derecelendirmelerin nasıl görüneceğini anlamak için de korelasyonlar hesaplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar aşağıdaki gibidir;

web-tasarim-web-design-turkey-web-seo-turkey-reasonable-price-web

SERP pozisyonlarında bu bize tüm derecelendirme pozisyonlarının kümel toplamını basitçe vermenin ötesinde granüler bir yaklaşım sağlıyor. Fakat halihazırda Bireysel Korelasyonlar Metodunun sınırlılıklarını da gevşetiyor.  Gördüğümüz sonuçlar şu şekildedir;

korelasyon-link-web-tasarim-alanya-web-antalya

0.39 aralığından en mükemmle korelasyonlara kadar incelenmiş, fakat bu rakamlar bize neyi söylüyor? Kümel yaklaşımlardan hesaplamalara, linklerin tüm faktörlerde önemli olduğunu orataya koymaktadır.

Daha Derinlemesine Konuyu İnceleyelim

Yüzdelikleri hesap edebilmek için yüzlerce sonucu manuel olarak analiz edip bu araştırmayı biraz daha derinleştirdim:

 1. Lokal Sonuçlar
 2. Query Çeşitliliği
 3. Derin Makaleler

Yaptığımız analiz sonuçların %6’sının bu tip sonuçlardan geldiğini göstermektedir.  Bu bize doğru bir faktörü ortaya çıkarır ki normal hesaplamar ve kümel hesaplamalar arasındaki farkı rahatlıkla açıklar.

Fakat önemli olan konu içerik kalitesinin rolünü iyice kavramaktır. Google linklerin ve içeriklerin derecelendirmede en önemli faktörler olduğunu belirttiğinden beri formülüzasyonu link skoru içerik skoruyla çarpma gerçeği karşımızda durmaktadır.

Şimdi bu hipotez tartışmasında, sizelere içerik skorunun link skorundan daha fazla önem taşıdığını bildirmek isterim. Eğer içerik web sitesinin konseptine uygun değil ise, derecelendirme yapılmaması gerekir. Bu manadar olur. Buna ek olarak, içeriğin uygunluğu duruma göre değişiklik gösteren bir vaka olarak karşımıza çıkar.

Aşağıda sonucun ne olacağını basitçe göstermeye çalışalım;

content-score-times-link-score-web-tasarim-alanya-web-antalya

Yukarıdaki şemada, Link Skor düşük çıksada, senaryo iki daha yüksek derecelendirilecektir.  Şimdi link skorun 1 ile yüz arasında çalıştığını düşün ve içerikle ilişkili skor faktörlerinin çürüdüğünü göreceksiniz. Linklerin, içerik kalitesi düşük ise düşük skor sorununu çözemeyeceğini göreceksiniz.

Yukarı da gösterilen grafik ve ileri sürülen konular içerik skorunun önemi ve derecelendirme algoritmalarındaki etkisini açıklamıştır.

 

Vaka İncelemesiyle Konuyu Biraz Daha Açalım

Müşterilerle yüksek kaliteli içerik kampanyaları düzenlenmektedir.  Bunların çoğu dünyanın  en büyük 500 firması arasındadır.  Müşterilerden elde edilen bu sonuçlar aşağıdaki gibidir.

içerik-pazarlama-web-tasarim-alanya-web-uzmani-antalya

Burada sunulan spnuçlar yüzlerce defa denenmiştir. Fakat, düşük kaliteli içerikle hazırlanmış bir web sitesini oluşturalan back linklerin kurtamayacağı açıktır. İçeriğin kalitesiz olduğu bir web sitesinin yüksek skor alması imkansızdır. .

Özet

Google’ın algoritması gittikçe değişime uğramaktadır. Bu yüzden bir çok faktörün bir sitenin organik tafğini etkilediğini görmekteyiz. Aşağıda bunun nedenlerinden başta gelenlere sizin için değindik;

 1. Ödemeli aramalar yapılması
 2. İmge aramaları gibi kaynaklardan daha fazla içerik gelmesi. Youtube ve benzeri gibi.
 3. 10 dan az web sonucu bulunan web sayfaları
 4.  Lokal web, query değişkenliği ve derin makale arama sonuçları gibi linklerden daha az trafik çeken web sonuçlarının parçaları

 

 

Seo