İnfografikler Nasıl Hazırlanır?

Ağustos 12, 2016
İnfografikler Nasıl Hazırlanır?

İnfografik, yani bilgi görsellerine yabancı değiliz; interaktif olanlarımız da konuya kesinlikle aşinadır. Vox, Fivethirtyeight ve The Upshot gibi haber sitelerinin yakın zamanda ortaya çıkmasından beri, inforgrafikler daha popüler hale geldi.

Kullanıcılar bu infografikleri tablet, akıllı telefon ve masa üstünde görmeye başladıkları için HTML5 gidilecek en iyi yoldur. Aslında müşterileriniz ya da meslektaşlarınız da HTML5 kullanımını ön göreceklerdir.

infografik-tasarim-web-tasarim-antalya-mobil-tasarim

The Upshot tarafından hazırlanmış olan beyzbol taraftarlarının haritası

Aşağıda sizlere interaktif infografikleri HTML5 hazırlarken dikkat edilmesi gereken üç önemli öneri sunulmuştur.

1)  İNFOGRAFİĞİN TASARLANMA SEBEBİ

Hangi teknolojiyi kullanacağımıza karar vermeden önce tasarlayacağımız infografiğin temasının ne olacağı hakkında düşünmemiz gerekir.  HTML5 size tasarımı sergileyebilmeniz için imkanları verse de, otomatik olarak size amaç ve sunumun nasıl yapılacağı fikrini veremez.

Son dakikada hazırlanmış bir çalışma kullanışlılıktan ve kaliteden uzak olur. Ama işi yapmaktan kaçamazsınız. Bunun için aşağıdaki ilkeleri kullanabiliriz. Bu ilkeler size, interaktif bir haritayı hazırlarken kullanacağınız CSS hileleri hakkında eleştirel düşünme fırsatı verecektir:

  • Görünüm – Tasarımınız sitenin ziyaretçilerine nasıl görünecek?
  • Bilgilendirici- Doğru ve ilgi çekici bilgileri mi gösteriyorsunuz?
  • Uyumluluk- Verdiğiniz bilgiler uyumlu bir hikaye sunuyor mu?
  • Eğlendiricilik- Tasarımınıza bakan kişi tasvir edilenle bütünleşip gördükleriyle eğleniyor mu?
  • Farklılık- Hazırladığınız infografik  yeni bir şey mi?  Daha önce böyle bir çalışma yapan olmuş mu?

Bu soruları sorarak hazırlayacağınız haritanın nasıl olması gerektiği konusunda bir taslak ortaya koyabilir ve sitenizin ziyaretçilernin beklentilerini daha iyi karşılayacak neticeler alabilirsiniz.  Ortaya konan son ürün yani bitmiş olan çalışma fikirlerinizi anlaşılır ve açık bir şekilde sunması gerekir. Grafik sanatı, izlleyiciyi kendisine çeken kısa ve öz bir çalışmadır, fakat bunu yaparken önemli detayları asla atlamayınız.  Başarılı bir infografik çalışması hazmedilmesi kolay, kısa ve öz bilgiyle milyonları cezbedecek seviyeye gelebilir.

 

2)HAREKETE GEÇİRİN

Adobe Edge Animate, yaptığınız tasarımları interactivite ve hareketle birleştirerek web grafiklerini dinamik hale getirmenizi sağlayan HTML5 animasyon aracıdır. Web için oluşturduğunuz tasarım ve HTML arasında ayrıca hatasız bir köprü oluştur ve diğer yaratıcı araçlarla etkileşime girmenizi sağlar. Örnek olarak bakabilmeniz açısından webte bu şekilde oluşturulmuş bir sürü tema bulmanız mümkündür.  Ayrıca üst seviyelere çıkıp tıkla-dokun gibi elemanları ekleyebilmek için web de bir sürü öğretici döküman bulabilirsiniz.  Bunlara ek olarak CSS ve HTML5 kullanarak etkileşim seviyesini daha üst noktalara taşıyabilecek efektleri de yapabilirsiniz. 

infografik-evrim-web-tasarim-seo-uzmani-grafik-tasarim-antalya

 

3) DATA

İnfografikler, güçlü data kaynakları ve bunları gösterecek araçlar olmadan bir işe yaramazlar.

Bireysel ya da müşterinize yaptığınız çalışmanın çeşidine göre daha türleri değişiklik gösterebilir. İlgili linktende mevcut datasetlerine ulaşabilir ve kendinizi bunlarda geliştirebilirsiniz.

Data toplayıp çalışmaları değerlendirmede kullandığımız  HTML 5 ürünlerini de sunan infografik servisleri aşağıda bildirilmiştir:

 

  • Piktochart —  basit bir data içe aktarma aracıyla size uyarlanabilir temalar sunan bedava hizmet alanıdır.  
  • infogr.am — görsel grafik oluşturabilmeniz için araçların yanı sıra tablo ve temaları bedava veren bir hizmet portalıdır..
  • visual.ly — bir grafik topluluğudur.  visual.ly fiyat açısından pahalı bir platform olsa da kendi grafiklerinize başlarken ilhamın cennetini kullanmak hoşunuza gidebilir.  

Eğer databiliminde  kendinizi geliştirmek için hırslı ve kararlıysanız, amacınıza ulaşmak için onlinebir sürü kaynak bulabilirsiniz.