Google’ın Yeni İşletim Sistemi-Fuchsia

Ağustos 16, 2016
Google’ın Yeni İşletim Sistemi-Fuchsia

Google, android sistemiyle alakalı olmayan yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.  Fuchsia, en azından şimdilik yeni işletim sistemiyle alakalı olarak kod paylaşım sitesi GitHub’da bir sayfa açıldığını söyledi..

 

Merkezi California’da bulunan bir  teknoloji şirketinin  ürettiği ve milyarlarca telefon tarafından kullanılan android sistemiyle alakalı olmadığı gibi Linux kernel üzeride de oluşturulmayacak.

 

Google tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı ve bu open source projesinin daha başlangıçta olduğunu gösteriyor.  Google çalışanı Brian Swetland’ın, Harker News’de IRC chatlog’da geçen konuşmasında bir open source projesinin yaratılmasına kara verildiğini ve bunun en sıfır noktasından yapılacağından bahsetmiştir.

Diğer bir kişi ise özetle her şeyin kamuya açık bir şekilde dökümente edilip duyurulabilecği bir platform oluşturulacağından bahsetmiştir.

 

O zaman milyar dolarlık sorumuzu soralım: Fuchsia ne işe yarayacak?

Kısa Cevap: Bilmiyoruz, ama ortalıkta şimdiden bir sürü spekülasyon dönmeye başladı bile.

Bu yeni işletim sistemini ilk duyuranlardan biri olan teknoloji bloğu  Android Police, bunun internet dünyasında uygulamalara sahip olacağını düşünmektedir. Her yenigün internet dünyasına bağlanan yeni teknolojilerle Linux ve Android, geleneksel bilgisayarların kullanılmadığı ortamlarda artık ideal gözükmemektedirler.  Google’ın daha önce kendi mobil işletim sisteminde başarıyla yaptığı gibi bu konuda diğer işletim sistemlerinde önlem alması olağan gözükmektedir.

Fuchsia’nın IoT ile sınırlı olmadığını belirtmek gerekir. Android Police bu işletim sisteminin dökümanlarını inceledikten sonra bu işletim sisteminin Magenta çekirdeğinin mobil kullanıcıların yanı sora masa üstü bilgisayarlarda da çok iyi opere edileceğini bildirmiştir.

Hacker News’deki bazı kullanıcılar ise bunun abartılmış bir realite olacağı savını savunmaktadır ve mevcut GUI’lerin 3d ortamlarda rahatlıkla hareket edilecek ortamları sağlamadığını belirtmektedirler. Diğer bir spekülasyona göre bu yeni çıkacak olan işletim sistemi Google’ın android versiyonun gelecek neslini oluşturacağı yönündedir.

 

Laptop, masa üstü ve her türlü cihazda rahatlıkla açılıp kullanılan iki yaygın işletim sistemi olan Android ve Chrome’un yerini bu işletim sisteminin alması da mümkün gözükmektedir.  Nick Mediati PC World’de verdiği demeçte bu yeni sistemin Chrome ve Anroid işletim sisteminin yerini alacağı bilgisini vermiştir. Bu iki işletim sisteminin ve diğer bir işletim sistemi olan Chromecast’in, Fuchsia’nın temelini oluşturacağı ön görülmektedir.

Fuchsia belki de Google çalışanlarının ticaret geliştirmek için ortaya attığı fikirlerden biri de olabilir ya da Google gelecek nesillerdeki ana oyunlarından biri de. Mevcut işletim sistemlerinin gelecek nesillerde ortaya çıkacak cihazlara uyum sağlaması açısından birleştirilip ortaya yeni bir ürün koyulması belki de teknolojiye çok büyük katkı sağlayacaktır.

 

Ama bizlerin yapması gereken şey bunu çok yakından takip etmemizdir.