Google’ın Best Of Listesi ve Rekabet Tartışmaları

Ağustos 18, 2016
Google’ın Best Of Listesi ve Rekabet Tartışmaları

Yelp ve TripAdvisor yapılan açıklamada Google’ın kasıtlı olarak Mobil Best of Listelerinde içerikleri gizlediği bildirilmiştir.  Seyahat eden kullanıcılar için Google her yeni gün yeni içerik eklemektedir. Ama Google’ın arama motoru rekabetini kasıtlı olarak manipüle ettiği yönünde şikayetler olmuştur.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre lokal best of listeleri artık mobil uygulama arama sonuçlarında da gösterilecektir. Yemek ya da içmek için en iyi nokta  Google uygulamasında arandığında, insanların yaptığı görüş bildirimi ve yorumlarının yanı sıra itibarlı yayıncıların yaptığı eleştirileri de görebileceğimiz Google tarafından geçtiğimiz günlerde bildirilmişti.

 

Seyahat eden insanlara nereyi ziyaret edebileceklerini bilmediklerinden güvenilir kaynaklardan rehberlik edilmesinde yerel arama içeriği sunmak gerçekten çok iyi bir fikir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde Google’ın uygulamasının nasıl göründüğü konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Lakin, Yelp ve TripAdvisor, bunun kullanıcı deneyimine bir katkıda bulunmayacağını iddia etmişlerdir. Yine bildirilene göre bunun pazar rekabetine aykırı olduğu söylenmiştir.

local-seo-turkey-local-search-list-turkey

Yelp CEO’su Jeremy Stoppelman ve TripAdvisor’un CEO’su Stephen Kaufer, bu yeniliğe eleştirel yaklaşmaktadır. Stoppelman tarafından yapılan açıklamaya göre bu Google’ın aç gözlü tarafını pazarda açığa vurmaktadır.

Yelp sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre bu Google’ın organik skorlama yapmadan kendi ürünlerini pazarlamaya yönelik olan bir mücadeleyi içermektedir.  Üçüncü şahısların sırtından para kazanarak Google’ın kendi ürünlerini pazarladığı konusunda Avrupa’da da büyük şikâyetler ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan Google bu işlemleri kullanıcı deneyimini artırmak için gerçekleştirdiğini ve diğer kuruluşların içeriklerini manipüle etmediğini bildirmektedir.

local-search-local-SEO-turkey

Yapılan aramaların %60’nın mobil cihazlar üzerinden yapıldığını düşünürsek, büyüyen mobil kullanıcı sayılarından yararlanmak için zirve çok büyük bir rekabet olduğu görülmektedir.

Seo