Google Micro-Moments

Ağustos 20, 2016
Google Micro-Moments

Google bir yıl kadar önce “micro-moments” denilen uygulamayı piyasaya sürdü ve şu şekilde tanımladı; insanlar birşeyleri satın almaya, öğrenmeye, birşeyler yapmaya, keşfetmeye ya da bir video seyretme ihtiyacı duyduklarında bir cihazdan genellikle de mobil bir cihazdan internete giriş yapıp arama yapmaktadırlar ve bu “giriş sayısını” ortaya koymaktadır.

Micro-moment kullanıcıların işletmeri ziyaret ettiklerinde, ki bu çevrimiçi mağazalara gaz vermektedir, onların davranışsal profillerine odaklanmaktadır. İşletmeler özellikle lokal pazarlara odaklanarak Micro-moments’ı kazanca dönüştürmelililer. Bu o kadar önemli bir yenilik ki işletmeler ve markalar micro-moments’ın ne işe yaradığına kesinlikle eğilmelidirler.

!

İçeriksel Yaklaşım ve Micro-moments

Son zamanlarda yapılan araştırmalar micro-moments’ın lokal pazardaki etkisi giderek artmaktadır. Google tarafından yayınlanan bilgilere göre “yakınımda” aramaları yıl ve yıl %146 oranında artış göstermektedir.  Aramalarda bilinçli olarak yapılan girdiler son derece önemlidir ve daha iyi değer sağlamaktadır. Otel rezervasyonlarının %74’ünün mobil kullanıcılar tarafından yapıldığı bildirilmiştir.

“Yakınımda” aramalarının içeriksel yönü de bugünlerde ağır basmaktadır. Google, insanlar “yakınımda” hizmetini kullanırken yanlızca bir yerlere bakınmıyorlar, bunun yanı sıra kendilerinin bütçesine uygunluk ve güvenirlik açısından daha iyi olan yerlere bakıyorlar.

Bu bakış açısıyla konuyu derinlemesine incelediğimizde, “yakınımda” aramalarının micro-moments’ı daha fazla içeriksel olarak karşımıza çıkıyor. Google’dan yapılan açıklamada insanlar sadece yakınlarındaki oteli değil, o otelin ev hayvanlarına bakışıyla da ilgileniyorlar. Kullanıcılar sadece oto pazarlarını değil aynı zaman da satılık bir Chevy Silverado arıyorlar.

mobil-web-tasarım, web-tasarım, arama-motoru-optimizasyonu, antalya-web-tasarımClick Web Tasarım sizlere en iyi web tasarım ve yazılımlarını sunar ve müşteri portföyünüzü artırma garantisi verir

Dijital ortamda en iyi Çözünleri Click Web Tasarım Sunar ve pazardaki gücünüzü artırır!

Bu aramalar tüketicilerin özel ihtiyaçları, sizin bulunduğunuz yer ve işletme arasındaki mesafe, günün zamanı ve sezon gibi birçok şeyi içermektedir. Google bu durumları dikkate alarak işletme ve tüketicilee yardımcı olabilmek için önlemler almaktadır.

 

Google Maps ve Sitede Durma Zamanı

Google Maps, spesifik bir yerin hangi saatler arasında daha kalabalık olduğu bilgisini de vermektedir. Bir sitede kullanıcılarının durma zamanlarının rafine edilmesi gerekmektedir. Ama hesaplamalar tam zamanlı (15 dakika) ve daha geniş zaman aralıkları (15-45 dakika olarak yapılmalıdır.

İşletmelere tüketicilerin hangi zamanlarda ve ne kadar süre kaldıklarını gösterecek şekilde bilgi verebilmek için, Google hangi saatler arasında kalabalıkların zirve yaptığı konusunda saatlik data toplamaktadır.

Zaman bazlı kararlar ve micro moments’a verilecek tepkimelerle mobil cihaz kullanıcılarının sayılarını veren bir hesaplama aracılığıyla ne tür cihazlardan giriş yapıldığı da görülebilir. En yakın yerdeki Mcdonalds kafeteryası tüketiciye Big Mac Menu’nun bilgisini verebilir.

Bu tip bir data işletmelerin, müşteri şikayetleri ve benzeri problemleri çözmelerinde de yardımcı olabilir. Bir sitede durma süresi perakende satış yapan bir mağazanın dikkatini problemler konusunda çekebilir, diğer taraftan kalabalık olan saatlerdeki data değerlerini inceleyerek bir manav dükkanı ya da markette serviste yaşanan sorunlarını giderebilir.

Dijital ortamda en iyi Çözünleri Click Web Tasarım Sunar ve pazardaki gücünüzü artırır!

Akıllı Filtreleme -Smart Filters Özelliği

Google bir süre önce smart filters özellliğini yayınlamıştı. Smart filters yani akıllı filtreleme özelliği kullanıcıların spesifik bir içerik ile ilişkili olarak arama sonuçlarını filtreleme özelliği sağlamaktadır.

Google bir süre önce otel smart filtre özelllğini oluşturdu ve bu insanların spesifik bir içeriği filtrelmesine olanak sağlamaktadır. Kullanıcılar, mobil cihazlardaki reytinge göre filtreleme oluşturabiliyorlar. Bu özellik insanlara nereye nasıl gidileceği konusunda en uygun seçeneği bulmada oldukça yardımcı olmaktadır.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre tüketiciler uçak bileti fiyatlarını da Google Flights uygulaması üzerinden takip edebilecekler.

Micro-moments’ın  kullanımıyla içeriksel bir çok özellik ortaya çıkmaktadır ve öyle görünüyor ki Google bu gelişimlere sadece uçak biletleriyle sınırlı kalmayacak. Marka ve işletmeler daha lokasyonlar, ve niteleyici bilgiler konusunda daha fazla içerik hazırlamamlılar ki micro-moments’da bulunabilsinler.  İşletme ve markalar içeriğe ödeme metodları, ulaşılabilirlik, hizmet türleri ve de hayvan dostu olup olmama gibi bilgileri eklemelidirler.

Yerel reklamlar içeriksel olarak değerlendirilmektedir.  Google Red Roof Inn örneğini vermektedir. Red Roof In yöneticileri havaalanında kalacak yer arayan müşterilere çözüm sunup onları otellerine sürükleyebilmek için devamlı olarak havalanındaki uçuş bilgilerini takip etmekteydiler.  Sonuç olarak markasız ürün aramalarının %60’a kadar oranda yukarı değerlere çıktığı gözlenmiştir.

Micro-moments’ı daha popüler hale getirecek başka özellikleri de bulunmaktadır ve hatta hala gelişmektedir.  İnsanlar ürün ve hizmetleri ararken Google değişik yerlere tepki verdiğinde görsel olarak yönlendirilebilirdir. İşletmeler ise içeriksel bakımdan kendilerini Google’ın oluşturduğu “next moments” ile geliştirebileceklerdir.

Burada size sunulan bilgiler çeşitli portallardaki yorum ve tartışılan konulardan derlenip Click Web Tasarım tarafından size ulaştırırlmıştır.

 

Seo