Çözüm: Adaptif Web Sitesi

Ağustos 3, 2016
Çözüm: Adaptif Web Sitesi

İşletmenizin Neden Adaptif Bir Web Sitesine İhtiyacı Var?

Bugüne kadar şahit olduğumuz en büyük yazılım devriminin tam ortasında bulunmaktayız. Gücü, depolamayı ve artan bant genişliği ile akıllı telefonlar ve tabletler bizlerin kişisel veya iş bilgisayarı olarak hayatımızda yerlerini aldılar.  Müşteriler, işçiler, iş yeri sahipleri akıllı telefonları hayatın her aşamasında kullanır oldular ve  bu onların sizin işletmenizle etkileşime geçme tarzını da oldukça etkiledi.

Her ne ölçüde olursa olsun artık bütün işletmelerin web sitelerini kontrol etme zamanı geldi. Web siteniz laptop ve masa üstü bilgisayarlarda mükemmel duruyor olabilir. Fakat bugünün dünyasında çeşitli cihazların kullanıldığını göz önüne alırsak akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda web sitenizin nasıl göründüğüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Kontrol ettiğinizde büyük olasılıkla eski model web sitenizin bu cihazlarda pek de iyi durmadığının farkına varacaksınız.  Tüketicilerin yüzde 80’e varan bir oranda akıllı telefon ve tablet kullandığını dikkate alırsak, artık her türlü cihazda çalışabilir ve görüntülenebilir, uyarlanabilir bir web sitesine sahip olmanın vakti gelmiş demektir.  Eğer tüketicilere ulaşmada pazardaki rakiplerinizden geri kalmak istemiyorsanız mobil web sitesi kesinlikle edinilmesi gereken bir iş ortağıdır.

 

Günümüzdeki Mobil Web Siteleri

Mobil devrime atıfta bulunmak gerekirse birçok işletme var olan web sitelerine alternatif olarak  mobil bir web sitesini müşteri portföylerinde düşme yaşanmaması için oluşturdular.  Fakat çok büyük bir problem söz konusu! Öncelikle iki farklı web sitesi kurup bunların bakımını yapmanız gerekir ve bu bir maliyettir.  Birini güncelleseniz diğeri otomatik olarak güncellenmemektedir. Bunlara ek olarak, mobil web sitesi spesifik bir ekran ölçüsü için üretilmiştir. Eğer web sitenize bakan tüketici, müşteri ya da potansiyel iş ortağınız bu spesifik telefona sahip değilse, muhtemelen sitenizin görüntülenmesinde problem yaşayacak ve bu kişilerin size ulaşması engellenecektir.

But there are big problems! First, you have to design, maintain, and pay for two separate websites. When you update one, the other is in most cases not automatically updated. Additionally, the mobile site is designed for a specific mobile screen size. If your user does not have that phone model, they will still have to scroll around to see your mobile site version.

Adaptif Yeni Web Siteleri Zorunlu Duruyor!

Geleneksel web sitelerinin mobil cihazlarda neden düzgün çalışmadığını şu küçük deneyi yaparak daha yakından görebilirsiniz. Bir laptop ya da masa üstü bilgisayar kullanarak web sitenize gidiniz. Ekran ölçüsüne bağlı olarak,  web siteniz ya ekranı tamamıyla kaplayacaktır ya da sağda ya da solda bir sınır olacaktır.

Kursör yardımıyla web sitenizin tarayıcı penceresinin sağ alt köşesini sürükleyin. Daha sonra da soldan sağa çaprazlamasına pencereyi küçültün . Eğer web siteniz uyarlanabilir yani adaptif değilse yaptığınız tek şeyin objelerin üstünü kapatmak olduğunu göreceksiniz.  Pencere küçülür küçülmez sitenin daha önceden tanımlanmış genişliğinden daha küçük olacağından sayfanın bir kısmını göremeyeceksiniz ve web sitenizi kaydırma çubuğunu kullanarak görebileceksiniz. Bu şekilde pencereyi biraz daha küçültüp bir akıllı telefon boyutuna getirin ve nasıl göründüğüne bir bakın.  Çok kötü durduğunu ve artık web sitenizin kullanışsız olduğunu göreceksiniz. Adaptif yani uyarlanabilir bir web sitesi görmek istiyorsanız Click Web Tasarım’ın sitesinde aynı deneyi uygulayabilir ve nasıl mükemmel çalıştığını anlayabilirsiniz. Eğer web siteniz adaptif olsaydı, Click Web Tasarım’ın web sitesinde olduğu gibi pencere küçüldükçe web sitesinin de pencereye uyum sağladığını görecektiniz.  Aynı şekilde web siteniz hangi cihazdan açılırsa açılsın menüleri dahi ekrana uyum sağlayıp ölçü sorunu olmadan çalışmaya devam edecekti.

Belirttiğimiz son nokta çok önemli bir konuya değiniyor. Bu yazının ilk satırlarından itibaren anlatmaya çalıştığımız şey, bütün akıllı telefon ekranları aynı ölçüde değillerdir.  Android bir ekran iPhone ekranından değişik olduğu gibi Blackberry ekranı da bunlardan farklıdır ve bunların farklı boyutlarda başka başka modelleri bulunmaktadır. Hatta tabletlerin bile değişik ekran ölçüleri bulunmaktadır.  Öyleyse, adaptif bir web siteniz yoksa, web sitenize bakan tüketiciler ya da sizi tanımaya çalışan potansiyel ortaklarınız bir süre sonra çubuk kaydırmaktan usanıp sıkılacaklar ve kendinizi ya da şirketinizi tanıtmaktan mahrum kalacaksınız. En acısı ki rekabetçi bir sektördeyseniz, rakiplerinizin gerisine düşeceksiniz.

Adaptif web sitesine örnek oluşturması açısından www.clickwebtasarim ’a göz atabilirsiniz.  Web sitemizi öncelikle bir laptop bilgisayarda daha sonra bir masa üstünde denedikten sonra istediğiniz cihazda deneyebilir ve ekran ölçüsü ne olursa olsun her ekranda rahatlıkla adapte olabildiğini göreceksiniz.  Ekran ölçüsü fark etmeksizin hepsinde muhteşem göründüğünü görebilirsiniz. Click Web Tasarım aynı uygulamayı sizin web siteniz için de tasarlayabilir ve kurulumunu kısa sürede gerçekleştirebilir.

 

Mesajımız gayet açık: Çağın gereklerini karşılayan adaptif bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldi! Bu iki seçeneğiniz olduğu anlamına geliyor.  Ya web sitenizi tasarlayan mercilere gider onu adaptif bir web sitesine dönüştürmesini istersiniz, ya da Click Web Tasarım’la iletişime geçin, size sıfırdan bir web sitesi tasarlayalım; varolan web sitenizi modifiye etmekten daha ucuza gerçekleştirsin.

 

Öncelikle Mobil İçin Tasarım Yapılmalıdır!

Eğer tasarımı kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız, başarının birincil anahtarı mobil bir web sitesini öncelikle tasarlamanızın altında yatıyor.

Eğer önce mobil web sitesi tasarlarsanız bütün içeriğinizi yeniden değerlendirmeniz gerekir. İşletme sahipleri ve de web site tasarımcıları hala dizüstü ve masa üstü tasarım modundadırlar. Çünkü doldurulması gereken geniş ekranlar olduğunu düşünmekteler ve bu yüzden birçok hatta aşırı denecek kadar çok içeriği web sitesine yerleştirmekteler.  Sonuç olarak da web sitesinin çoğu boş bilgilerle dolmuş olmaktadır.

Artık lüzumsuz şeyleri çıkarıp atabilirsiniz. Neleri web sitesinin dışında bırakacağınız konusunda kafanız hala karışıksa öncelikle mobil cihazları düşünerek işe başlayın. Eğer web sayfanız küçük ekranlar için optimize edilmişse ve dizüstü gibi cihazlarda da rahat görüntülenebiliyorsa neyi dışarda bırakmanız gerektiğini daha iyi saptayabilirsiniz.

Varolan web sitenizdeki içeriğin tümünün gerekliolduğunu düşünüyorsanız, sadece kendinizi kandırıyorsunuz.  Çoğu işletmenin içi karmaşık gereksiz malzemelerle dolu olduğuna şahit olmuşsunuzdur.  Web sitesi son moda olarak sanki trende uyuyormuş gibi olsa da tüketicilerin beklentilerini karşılamıyorsa ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satmanız biraz daha güçleşir. Bu durum sanırım size fazlalıklardan kurtulmak için stratejik bir fikir verebilir.

Mobil siteyi önce tasarlayacak olmanız neyin gidip neyin kalacağı konusunda karar almak zordur. Bu büyük bir malikaneden küçük bir eve taşınmaya benziyor. Büyük bir malikanenin için tonlarca eşya ve sanat eseriyle doludur ve bunların çoğunu aslında hiç kullanmazsınız.  Alanınızı küçülttüğünüzde aslında bunların hepsine değil bir kısmına ihtiyaç duyduğunuzu anlarsınız.  Kalabalıktan kurtulmak zor olsa da zamanla yeni sitenizdeki özgürlüğün farkına varacaksınız.

Web sitenizin artık bir konsepti olacak. Şimdi kendinizi müşterilerinizin ya da potansiyel iş ortaklarınızın yerine koyun! Büyük bir ekrandan bakıyorsanız kocaman bir ekranın dolduğunu, küçük bir ekrandan bakıyorsanız içeriğe rahatlıkla erişildiğini göreceksiniz.

 

Gelecekte Web Tasarım

Hata yapmayın! Günümüzde tabletler ve akıllı telefonlar insanların yeni bilgisayarları olmakta. Bu yüzden,  web sitenizin tüm cihazlarda ve ekranlarda rahatlıkla gözlenebilmesini istersiniz. İki ayrı web sitesine fazladan masraf yapmak istemiyorsanız, yapabileceğiniz ilk şey varolan web sitenizi adaptif hale getirmektir.  Eğer web sitenizi baştan yaratmak istiyorsanız bu kez ilk yapmanız gereken şey ise mobil web sitesini tasarlamak. Bu iki basamak size yıllar boyunca çevrimiçi varlığınızı devam ettirme ve müşteri potansiyelinizi artırma fırsatı verecektir.

 

 

Bir cevap yazın