Çok Dilli Bir Web Sitesine Sahip Olmanız İçin 10 Neden!

Ağustos 6, 2016
Çok Dilli Bir Web Sitesine Sahip Olmanız İçin 10 Neden!

Internet büyümeye devam ediyor ve işletmelerin potansiyel müşterilere ya da yatırımcılara ulaşabilmek için kullandıkları, bireylerin ise ürün ve hizmetlere ulaşabildikleri devasa bir platforma dönüştü.

Rekabet avantajı yakalamak isteyen işletmeler için çok dilli bir web sitesi müşteri portföyünü geliştirip satış hacmini geliştirmelerinde çok  etkili bir araçtır ve kesinlikle gereklidir. Ayrıca enternasyonalizasyonın çağımıza getirdikleriyle işletmelerin müşteri beklentilerini karşılama açısından farklı dillerde hazırlanmış bir web sitesi bir işletme için en önemli gerekliliklerdendir.

Türk İnternet Kullanıcılarının  Dışında da Kullanıcılar Bulunmakta

Internet, İngilizce konuşan biri tarafından icat edildiğinden günümüzde internet ağının çok büyük bir oranı İngilizce web sitelerinden oluşmaktadır. Bu durumu Türkiye’ye uyarladığımızda buradaki müşterileri hedef alan işletmeciler, Web sitelerini Türkçe olarak geliştirmişlerdir.

Nielsen Netratings tarafından 2005’de yapılan bir araştırmaya göre yabancı internet pazarları, eğer öngörü ve gerekli araçlara sahipseniz ulaşılması kolay bir meyveye benzemektedir. Sonuçlar, ABD, Almanya, Birleşik Krallık ve İsveç’te düz bir kullanım çizgisine sahipken bu Fransa, Hong Kong ve Japonya da yukarıya doğru bir ivme göstermiştir. Bu yerel pazarların önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kaizad Gotlan’ın dediği gibi internet kullanımının düşük ya da sistemlerin yeni oluştuğu pazarlarda daha fazla olanak bulunmaktadır.  Bu pazarlarda, yeni kullanıcıların dünyasında alışkanlıklar yaratmak açısından oluşturulan web sitelerinin kendi dillerinde olması alışveriş yapan müşterilerin devamlı müşteriniz olmasına neden olur. Amazon.com, gittigidiyor.com gibi sitelerin şuanda hayatlarımızda yer edinmesi de bundan ileri gelir.

Hesaplı Pazarlama Aracı

Uluslararası alanda tamamıyla yeni bir kitleye kendi dillerinde iletişim kurma yeteneğiniz, size sadece parasal açıdan yardımcı olmayacak aynı zamanda marka, hizmet ve ürünleriniz konusunda farkındalık da yaratacaksınız.

Geniş ölçekli şemada çok dilli bir web sitesi şirketinizin ürün ve hizmetlerini pazarlamada, yeni kullanıcıları cezbetmede, iş ilişkileri geliştirmede, markanıza uluslararası bir kimlik kazandırma da en etkili ve hesaplı araçlardan biri olacaktır.

Satış Oranlarında Artış Sağlama

Bir siteye eklenen her yeni dil satış oranlarını %100 artırma potansiyeline sahiptir. Web siteniz dünyada en çok konuşulan birkaç dile (İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Almanca)  çevirilmiş bile olsa, satışlarınız %400 artırma olanağınız bulunmaktadır. Küçük bir yatırım yaparak hedeflerinizin üstünde rakamlara ulaşmanız söz konusudur.

Müşteri Merkezli Anlayış

Çok dilli bir web sitesi, müşteriye kendisini düşündüğünüzü sergiler.  Bu küçük çaba müşterilerinize kendi dillerinde bilgilerinizi ulaştırarak onlarla ilgilendiğinizi gösterir. İş dünyasındaki diğer şeyler gibi, eğer müşteriler onlara önem verdiğinizi görürlerse, onlar da sizinle iş yapmak isterler.

Güven

Bir çok kültürde, insanlar internet üzerinden alışveriş yaparken, hele ki sitenin dilinde uzman değillerse, ortaya bir güven sorunu çıkar.  Ne satın aldıkları konusunda fikir edinebilmeleri için kendi dillerinde hazırlanmış bir web sitesi, müşterilerinize güven vermenizi sağlayacaktır.

Kültürel Olarak Hassas Konular Vardır.

Çok dilli bir web sitesi, müşterilerinize ana dillerinde sitenize erişme olanağı vereceğinden potensiyel kültürel engeller de ortadan kalkmış olacaktır.  Müşterileriniz, rahatlıkla web sitesini kullanıp, yazılanları anlayabilecekleri ve de etkileşimde bulunabileceklerinden, çok dilli bir web sitesi otomatik olarak “kültür dostu bir alan” yaratacaktır.

Rakiplerinizi Alt Edin!

Günümüz pazarında rekabette avantaj sağlamak istiyorsanız kutunuzun dışında ne olduğuna da bakmanız gerekir.  Bir çok işletme rakiplerini kontrol edip onlardan daha farklı bir şeyler yapma yoluna giderler. Rakiplerinize bir bakın! Onların çok dilli bir web sitesi var ise sizin neden olmasın?  Eğer onlar bu uygulamaya sahip değilse, onlar harekete geçmeden neden siz daha önce davranıp yurt dışında işlerinizi genişletmeyesiniz?

Doğası Gereği Uluslararası Olmak

Herşeyi düşünün! Çom dilli bir web sitesi sizin uluslararası düşünüp bu koşullara göre çalıştığınızın imajını verir.

Arama Motorları

Arama motorları sitenize insanları yönlendirir.  Çin, Japonya ve Fransa’da Google, Yahoo ve MSN geçerli web sitesi değildir. Ev yapımı arama motorları ortaya çıkmakta ve başarılı olduklarını göstermektedirler; çünkü bu arama motorları insanların kendi dillerinde hazırlanmışlardır ve insanların kültürlerinize, alışkanlıklarına ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillenmişlerdir.  Bu tip arama motorları o ülkelerdeki kitlelere ulaşabilmek için kapıyı açacak anahtar gibidir ama web siteniz çok dilli değil ise bu arama motorlarında kolay yer edinemezsiniz; çünkü insanların arama motorlarında kullandıkları anahtar kelimeler kendi dillerindedir.

Buna ek olarak,  Google gibi arama motorları bile yabancı dillerde arama yapmaya imkan verebilecek ortamları geliştirmeye çalışmaktadırlar.  Web sayfanızın sayfalarının hedef dilde hazırlanmış olması,  web sitenizin arama motorlarında daha fazla çıkacağı anlamına gelmektedir.

Sonuç

İş dünyasında devamlı olarak sekmeler ve değişimler olmaktadır.  Şuanda çok dilli web sitelerin çoğu hala ilkel hallerinde durmaktadır ve bunların çoğu çok uluslu şirketlerin portföylerini koruma çabasından var olmaya devam etmektedir. Sonuç ne olursa olsun, web sitenizin hedef dillerde hazırlanmış olması eninde sonunda karşınıza bir gereklilik olarak çıkacaktır.  Bu aşamada Click Web Tasarım size en hesaplı çözümleri sunmakta, gerek mevcut web sitenizi gerekse sizin için hazırlayacağımız web sitenizi hedef  dillerde tasarlayabilir ve iş hacminizin gelişmesine katkıda bulunabiliriz.  Bugün bizi arayın, kısa sürede çok dilli bir web siteniz olsun!

 

Bir cevap yazın