Bedava Site Gerçekten Bedava mıdır?

Ağustos 14, 2016
Bedava Site Gerçekten Bedava mıdır?

Eğer Facebook ve Twitter gibi sosyal medyaları sıklıkla kullanıyorsanız, karşınıza kaptı kaçtı gibi çıkan bir sürü web tasarım  ve web geliştirici reklamı çıkar.  DreamWeaver gibi yazılımları tabi ki  bu listeye katmak uygunsuz olur. Ama sorunun temelini oluşturan konu, size iki saniyede hazır ve basma kalıp temalarla  barındırılmış geliştirme araçları ile web sitesi kurduran mercilerden bahsediyoruz.

Bu tip uygulamaların size zamandan kazandırdığı gibi az maliyetle çok reklam yapmak gibi bir düşünceyle sizi hileye düşürdüğü açıktır. Bu yüzden sizin beklentilerinize ve işletmenize göre ele alınıp kodları elle yazılan bir yani özelleştirilmiş bir web sitesi aslında daha avantajlıdır. Tezimi sağlam bir temele oturtacak sebeblerimizi sizler için aşağıda sıralıyoruz.

 

1. WEB SİTENİZ ÜZERİNDE %100 KONTROL SAĞLAMA

Site geliştiriciler üzerinde online oluşturulmuş web sitelerinin dışa aktarılması mümkün değildir, çünkü web sitenizin kaynak kodu metadata’ya dönüştürülmüştür. Benzer birçok servis bu şekilde çalışmaktadır. Bu şu anlama gelmektedir. Eğer web sitenizi başka bir hosting yani web barındırma hizmetine taşımak istediğinizde web sitenizi sil baştan yeniden kurmanız gerekecektir ve bu size hem zaman hem de daha fazla para kaybettirebilir.

 

2. BEDAVA SANDIĞINIZ SİTELER ASLINDA BEDAVA DEĞİLLER

Aslında beklentiniz neydi ki?  Sorun şu ki bedava sitenizi ya da alanınızı sağlayan şirket kendi reklamını sizin şirketinizin web sitesine yerleştirir ve eğer bunları kaldırmak isterseniz bu kez ekstradan para ödemek durumunda kalırsınız ki bu maliyetler bazen düşündüğünüzden yani normal bir hosting hizmetinden daha pahalıya mal olabilir.

3. MÜŞTERİLERİNİZ KARŞISINDA İTİBAR KAYBI

Eğer başkalarına web sitesi  oluşturma hizmeti sağlıyorsanız, yapmanız gerekn son şeybir işi bedavadan daha iyi yapılacağı konusunda müşterilerinizi yönlendirmektir. Böyle bir şey yaptığınızda aslında sizin bir işe yaramadığınız ve insanlara para kaybettirdiğiniz ortaya çıkar ki uzun vadede tek bir müşteriniz bile kalmaz.

Bir çok müşterinin web sitesi yapma gibi bir yetisi yoktur ama onlara bu işi kendilerinin yapabileceği izlenimi kolaylıkla verilebilir. Bu gerçekten insanları yanlış yönlendirmek olur ki bu yüzden günümüzde internet acemice hazırlanmış web siteleriyle doludur. Bazen müşteriler ne yaptığınızı adım adım takip eder ve sonunda hayatınızı işi bitirene kadar cehenneme çevirir ve bazen onların bu işi kendilerinin yapmaya karar vermesi yüzünden elinizdeki projeyi bırakırsınız ve sonucunda da ortaya facia gibi bir web sitesi çıkar. Müşterinin kendisi bu web sitesini kendi zevklerine göre yarattığından ve hedef kitleden bihaber olduğundan garip bir memnuniyet hissine kapılır ama sonuç olarak bu tür web sitelerinin piyasada itibar kaybına yol açıp sonucunda da ciro kaybı yaşatacağı aşikardır.

 

4. EN İYİ KENDİ OLUŞTURDUĞUNUZ KODU ANLARSINIZ!

Eğer kod yazmayı biliyorsanız ve oturup sıkılmadan satır satır kod hazırlayabilecekseniz başkalarının yazdığı kodları kullanmaktansa işlevini anladığınız kodları oluşturmak size zaman bile kazandırabilir. Eğer kod yazmayı bilmiyorsanız ve web sitesi oluşturmaya çalışıyorsanız bu size hem zaman hem de para kaybettirir.

Başka birilerinin hazırladığı kodları kullanmak istediğinizde, bunları kurmak istediğiniz web sitesine uyarlamaya yani entegre etmeye çalışmak size çok zaman kaybettirir.  Bazı durumlarda ise başkalarının oluşturduğu kodların işlevini tam olarak anlamadığınızdan arzu edilmeyen durumlar da ortaya çıkabilir. işin kötüsü ise arzu edilmeyen durumların ortaya çıktığını da anlayamazsınız.

Diğer bir sorun ise başkasının kodlarınu kullanırken bunların içine yerleştirilmiş böcekleri temizleme işidir ki bu gerçekten çok zaman alabilir.  Kaldı ki sorunu tehşis etmek için bile kendi kodunuzu oluşturduğunuz zamandan daha fazlası gerekebilir. Ayrıca fonksiyonları değiştirmekte meşkakketli bir probleme dönüşebilir.

Tabi ki üçüncül şahısların hazırladığı her kodu kullanmamanız gerektiğini size tavsiye edemeyiz, çünkü pazarda çok kaliteli kod yazarları da bulunmaktadır. Fakat bunları tasarımınıza yerleştirirken, risk ve ortaya çıkabilecek bir çok komplikasyonu da kabul etmiş oluyorsunuz. Akıllıca hareket etmeniz gerekir.

That’s not a suggestion you should never use third party materials, because there’s some really great stuff out there for you to use. But you have to accept that by incorporating those items into your design, you are also accepting the risks and complications that come with them. Just choose wisely.

5. KENDİ KODUNUZ DAHA ETKİLİDİR

Ucuz etin yahnisi yenmez tatsız olur derler ya bedavaya gelen web siteleri ortaya koyacağınız tasarımı karmaşık hale getirebilir. Site geliştiricilerin kaynak koduna baktığınızda oraya içine bir sürü URL linki yerleştirilmiş karmakarışık bir tasarım görürsünüz. Eğer bedava bir siteyse şunu bilin ki sitenizin içerisine onlarca reklam linki konulacaktır.

Web sitenizin kodları içerisinde onlarca link olması web sitesinizi ağırlaştıracak ve bir sürü dış içeriği web sitenize getirecektir. Bu web sitenizin teknik açıdan değer kaybetmesine sebebiyet verir.

 

6. KENDİ KAYNAK KODUNUZ DAHA GÜVENLİDİR!

Sanırım bu yeterince açık! Kendi oluşturdğunuz kodlar bedava alan ve site veren hizmetlerinkinden daha güvenlidir. Şöyle düşünün; bedava hizmet ve site veren yerler her tema için aynı kodu kullanmaktadır ve bu şekilde web siteniz hacklenmeye açık hale gelmektedir. Ama kendi oluşturduğunuz kodların hacklenmesi zorur.

 

7. KENDİ KODUNUZU YİNELEMEK DAHA KOLAYDIR

Web sitenizin içeriklerinin birini web siteniz daha güvenli olsun diye başka bir yere taşımak isteyebilirsiniz. Birşeyleri çevirmek ya da encrypt etmek için PHP kullanmak mı gerekti? Cookie-cutter tasarım modeline uymayan bir veri tabanı mı geliştirmek istiyorsunuz? Kendi kodunuzu oluşturduğunuzda, yapabileceğinizin sınırları yoktur.  bunu yapabilirseniz kendi sitenizin webmasterı olursunuz.

 

8. KENDİ KODUNUZ ORİJİNALDİR

Bütün web sitelerinin bir çok şeyinin birbirinin aynısı olduğunu ve yaygın teknikler kullanıldığını farketmişsinizdir ve hatta çok sık olan bir şey olmasa da iki web sitesinin birbirinin aynısı olduğunu bile görmüşsünüzdür. Bu bedavaya gelen işlerin ürünüdür.

Eğer temaları kendiniz özelleştirip orjinal bir çalışmaya dönüştürebiliyorsanız ortaya bir sorun çıkmaz ama günümüzde çoğu insan gündelik işlerini yapmaktan muzdariptir.  Tembelliğin bedeli daha az müşterinizin olmasıdır, çünkü siz web sitenizde onları cezbedecek farklı birşey göstermiyorsunuzdur.

9.  KENDİ KODUNUZU OLUŞTURMAK SİZİN WEB GELİŞTİRME YETENEKLERİNİZİ ARTIRIR

Websitesi oluştururken tembellik etmeyip bütün zorluklarla mücadele etmek ve çaba sarf etmek geri dönüşte size iyi yetenekler kazandırabilir. Bu yeteneklerle birlikte web sitenize daha da hakim olur ve zamanla bu işin uzmanı olur çıkarsınız. Sonrasında ise gerektiğinde akıcı bir şekilde kod yazmaya başlarsınız.

10. BU İŞİ CLİCK WEB TASARIM’A BIRAKIN!

Yukarıda sizin için sıraladığımız kendi özgün kodunuza sahip olmanızın neden önemli olduğunu açıklayan faktörler bedavaya gelen bir işin ne tip zararlara yol açacağını açıkça göstermektedir. Sektörlerdeki her işletmenin web tasarım uzmanı olmasına aslında hiç de gerek yok. Tabi ki büyük işletmeler işe aldığı uzmanlara bunu kolay ve güvenli bir şekilde yaptırabilmektedir. Peki ya küçük işletmeler? İşte bu noktada Click Web Tasarım sizin için güvenilir bir çözüm ortağı olmaktadır. Sizin için hazırlayacağımız web sitesinde aşağıdakilerle sınırlı olmamak suretiyle sizin için en güvenilir çözüm ortağı olacağız;

  • Sizin işletmenizi özel olarak hazırlanmış kod yazma süreci
  • Özgün ve pazar hedeflerinize hizmet eden içerik metinleri
  • Sizin vizyonunuzu yansıtacak grafik tasarım öğeleri
  • Başka bir web sitesinde bulunmayacak tasarım öğeleri
  • Güvenli ve yedeklenebilir bir web tasarımı
  • İstenmeyen reklam linklerinden arı yanlızca sizin servislerinizin görüntülendiği bir tasarım
  • Logosuyla, rengiyle ve tabi ki kodlarıyla yanlızca size ait bir tasarım