Axure 8’i Derinlemesine İnceleyelim: Geniş Çapli Araştırma

Ağustos 2, 2016
Axure 8’i Derinlemesine İnceleyelim: Geniş Çapli Araştırma

Her yeni muhteşem buluşun arkasında düzinelerce kurban edilmiş prototip vardır.  Sferik yonga plakasını mükemmeliyete taşıyıp kendi ismini yazdırabilmek Michele Ferrero’nu tam beş yılını aldı. Hiçbir mükemmel buluş tamamıyla bitmiş olarak ortaya çıkmaz ve bu durum o şahane web siteleri ve de yazılımlar için de geçerlidir. İster dijital ürünler üstünde çalışın isterse çukulatalar, prototip hazırlamak herhangi başarılı bir projenin ortaya konmasında hayati önem taşır.

Eğer kullanıcı deneyimi ve yazılım geliştirme üstünde çalışıyorsanız, Axure RP ile aynı noktada buluşmanız büyü olasılıktır. 2003’de piyasaya çıkan Axure UX geliştirmede oldukça fazla takipçi edindi.  Tek bir satır kod yazmadana size göz alıcı şekilde tasarlanmış foksiyonel protipleri yaratma olanağı tanımaktadır.

Günümüzde, bu alanda daha fazla rekabet olduğunu görmekteyiz. Adobe daha önce piyasaya sürdüğü Experience Design (Deneyim Tasarım) yazılımının yeni sürümünü sürdü.  Bu arada, UXPin ve InVision gibi yazılımların düz bir arayüzünün olmasının yanı sıra esnek fiyatlandırma planları ve sığ öğrenme çizgisi bulunmaktadır.  UX tasarım aracını seçerken piyasada bi çok seçeneğin oluşu sizi kalabalık ve hummalı bir ortama itmektedir.

Birkaç aylık deneme yani Beta sürecinden sonra, Axure 8 piyasaya sürüldü, bu yüzden bu ürüne göz atmanın tam sırası!  Bu makalemize ara yüzü inceleyerek başlayacağız.  Daha sonrasında yeni araçlara , özelliklere ve yükseltmelere detaylı bir göz atıp  gün içindeki iş akışımızı nasıl etkileyeceğini inceleyeceğiz.  Axure işimizi görebilememiz açısından yeterli duruyor mu? Hadi keşfedelim!

Editor Notu : Yazarın Axure ile hiçbir bağlantısı olmadığı gibi ele alınan yazıların tamamı yazarın deneyim ve düşüncelerine dayanmaktadır.

YENİ ARAYÜZ

Versiyon 8 konusunda ilk farkedeceğiniz şey yeni görünümüdür. Axure 7 , gereksiz karmaşık bir UI’ye sebeb olan parlak renkli bir stille ortaya çıkmıştı. Yeni ikonlarıyla, nötr renkleriyle, düz ve temiz görünüşüyle versiyon 8’in taze bir duruşu var.

ANA ARAÇ ÇUBUĞU

Ana araç çubuğu oldukça değişmiş bir durumda. Daha önceleri gayet boş durmaktaydı fakat şimdir daha fazla ve etkili alan kullanımına sahip olma olanağı veren daha fazla araç ve fonksiyona sahip. Alışılmış not panosu kendi ikonlarıyla gösterilmektedir.  İlerleyen konularda ele alacağımız kesme ve kalem aracı gibi bir çok yeni eklemelerde mevcut.

axure-version-8-ayayüzü-araç-çubuğu-web-tasarim
Axure 8’de ara yüz oldukça değişmiş.  Araç çubuğunda yeni araç ve ikonlara kolaylıkla ulaşılmaktadır.

 

Özetle, ara yüz Microsoft yazılımında bulunan fiyonk UI’ye benzemektedir.  Eğer isterseniz, sağ tıklayarak onu özelleştirebilir ve sonrasında görünmesi gereken araç ve fonksiyonları seçebilirsiniz.

02-özelleştir-opt-axure-8-UI-tasarım-web-tasarım
Bu araç çubuğu özelleştirme penceresidir, UI’de görüntülenmesini istediğiniz araçları buradan seçebiliyorsunuz.

Yeni özelliklerden güzel bir yeni eklentide yeniden ölçülendirme yaparken bileşenleri özellik oranını koruyabilme özelliğidir. Bileşen boyutlarına benim gibi manuel olarak giriyorsanız, bu işe yarayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

BEN PANEL DİYORUM SİZ PANO!

Axure’un fonksiyonelliğinin çoğu kenetlenir panolar dizisinde yatıyor.  Bunlar stil ve etkileşimlerle sayfalarda, mastırlarda ve bileşenlerden kontrol ediyorlar. UI’nin geri kalan kısmında olduğu gibi, bunlara yeni bir renk vermişler. Karmaşık ikonlar ve garip renkler gitmiş bunların yerini kullanışlılık almış.

Fonksiyonellik de basitleştirilmiş aslında. Her panonun fonksiyonunu kontrol eden ikonlar yeniden tasarlanmış ve konsolide hale getirilmiş. Her pano da “çıkar” fonksiyonu sol üst köşede yer alırken arama motoru sağ üst köşeye yerleştirilmiş. Tutarlılığa merhaba deyin!

masters-axure-8-pano-web-tasarim
Sağda gösterilen Axure 8’in mastır panosu Axure 7’ninkiyle karşılaştırılmıştır. UI panosu eskisinden daha temiz bir görünüme sahip.

DENETİM PANELİ  İLE TANIŞIN!

Yeni versiyon 8 arayüzün sağ tarafında duran özelliği ile denetleyici fonksiyonunu ön plana çıkarmaktadır.  Özellikleri, notları, bileşenlerden seçtiğiniz stilleri veya aktif bir sayfayı modifiye etmenizi sağlayan 3 tabdan oluşmaktadır.  Daha önceki modellerinde ayrı olan denetleyiciler Axure’ın bu modelinde consolide olmuş durumdadır.

  • Bileşen etkileşimleri ve notlar
  • Bileşen özellikleri ve stiller
  • Sayfa notları, etkileşimler ve stiller

axure-inspector-web-tasarim-kullanici-deneyimi
Sağdaki gösterimde Axure 8’deki yeni pano soldaki gösterimde Axure 7’deki orijinal pano ile karşılaştırılmıştır. Axure 8’de üç pano tek panoda konsalide edilmiştir. Burada çok zaman geçireceksiniz!

Fonksiyonellikleri hemen hemen birbirine benziyor fakat öyle ya da böyle geç algılanan noktalar vardı. Notlar’a kalın yazma ya da italik yazma gibi format  özellikleri  de eklenmiş ki bu gayet güzel bir rötuş olmuş.

Axure 8’deki en büyük değişimi alt panoda görüyoruz. Daha önceki versiyonlarda bu kısımda sayfa notları, sayfa komutları ve yineleme opsiyonunu çalıştırdığınız yer bulunmaktaydı. Axure 8’de bunu tamamıyla kaldırmışlar.  Bu çalışma alanını genişletirken, Axure kullanıcılarına ördek sendromunu kötü bir şekilde yaşatabilir.

Alt panodaki herşey Denetim Özellikleri tabına taşınmış.  Yineleyicilerle çalışmaya başlayana kadar size sağlanan boş alanda çalışmak hoşnutluk veriyor.  Diğer her şey gibi Excel’e benzeyen data giriş tablosu da Denetim opsiyonuna taşınmış. Daha geniş data dizinleriyle çalışmak Denetim panosunu sürdürmek ya da açmak için çok zaman harcattırıyor. Ne yazık ki bu yineleyicileri daha sık kullanmayı gerektiriyor.

repeater-opt-axure-web-tasarim-tema-modern-tasarim
Bir yineleyiciyi düzenlemek artık Denetim Panosunda da mümkün. Umarım klostrofobi rahatsızlığınız yoktur.

ANA HAT PANOSU

Axure 8‘de anahat panosunun yeni ismi bileşen yönetici olarak geçiyor.  Adobe yazılımında objeleri bir sayfaya listeleyen katman paleti gibi çalışıyor.

Önceki versiyonlarda, eğer bir isim verilmemişse bir bileşeni yüzlercesinin arasından bulmak zor oluyordu. Eğer isim verdiyseniz daha sonra bulmak kolay oluyordu fakat unutulması da kolay oluyordu. Şanslıyız ki, Axure 8’de artık her bileşen bir mini bir resimle birlikte geliyor.

outline-opt-tasarim-web-tema-axure-8
İyi görünüyor (dikdörtgen)! Listedeki düzen artık daha iyi görünüyor.

Axure’un en garip tarafı bileşenlerin burada sıraya konulma şekliydi. Her ne sebepten ise, bir bileşeni kanvasın önüne getirmek içim taslağın altına bakmak durumunda kalıyordunuz.  Bunun böyle olmasındaki mantığı sorgulamak lazım tabi ki, fakat Axure 8 bunu düzeltiyor.  Listenin tepesindeki bileşen her şeyin önünde yer alıyor ve böylece bileşenleri sürdürüp bırakmak daha kolay oluyor. Bu yeni eklenen özelliği takdir etmek gerek!

 

Yeni Özellikler ve Araçlar

Yazılıma yapılan makyaj iyi görünüyor ama muhtemel daha önce yapamayıp şimdi ne yapabileceğiniz konusundaki hususları merak ediyorsunuzdur. Endişelenmeyin! Axure’un versiyon 8’i daha önce üretemeyeceğiniz prototipleri yapmanıza yardımcı olacak bir çok yeni özelliğe sahip.

KALEM ARACI

Kalem aracı Axure 8’de özgün vektör şekilleri hazırlamanıza izin veren yeni bir eklemedir. Diğer vektör temelli araçlarda olduğu gibi tümüyle özelleştirmese de birçok seneryoda size yardımcı olabilecek mükemmel bir eklenti olmuş. Kalemle ne yaparsanız Axure’in diğer bileşenleri gibi çalışmaktadır ve aralarında etkileşim yaratabiliyorsunuz.

Size şemaları, grafikleri ve diğer öğeleri gösteren bir çeşit kontrol paneli üstünde işlem görüyorsunuz. Daha önceki versiyonunda ise önceden ayarlanmış şekillerle ya da statik JPEG dosyalarıyla dolu kısıtlı bir kütüphane söz konusuydu.  Kalem aracını kullanarak canvas üzerinde bu elemanları yaratabiliyorsunuz ve eğer gerekirse granüler interaktivite de ekleyebiliyorsunuz.

pen-tool-axure-8-web-tasarim-web-tema4
Şekilde kontrol paneli arayüzündde çizgi grafiği çizmek için kalem aracının kullanıldığını görüyorsunuz.

Kalem Her Zaman Kılıçtan Keskin Değildir!

Yukarıda saydığımız özelliklere rağmen kalem aracının bazı özelliklerine şerh koyuyoruz. Oluşturduğunuz şekiller Axure’un içinde vektör temelli olurken, jenere edilen prototip bu şekilleri PNG formatına dönüştürmektedir.  Bunlar prototip içerisinde animasyona dönüştürüldüğünde ya da büyütüldüğünde bu durum matlaşmaya ya da diğer işleyici hatalarına sebebiyet vermektedir.  2016’dan sonra SVG destekli hale getirilen tarayıcıların olduğunu görürsek bunun avantajından yararlanamayacakmışız gibi görünüyor.

blur-resizing-issue-axure-8-web-tasarim

Soldaki gülen yüz kalem aracı ile oluşturulmuştur.  Jenere edilmiş prototipde büyütüldüğünde, matlık ve pixel hataları ön plana çıkmaktadır.

Diğer bir problem ise uyumlulukta ortaya çıkmaktadır. Diğer programlardan ne vektör import etmek  ne de kopyala yapıştır yapabilmek mümkün gibi gözükmüyor.  Axure kopyalayıp yapıştırğınız vektörü bitmap’e dönüştürüyor.  Axure vektörlerini başka yerlerde kullanmak için dışa aktardığınızda ise bu ancak PDF ile mümkün oluyor ve sonrasında başka bir vektör düzenleme programı kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Ne yazık ki bu dosyaya bir sürü olumsuzluk eklemektedir ve bir dezavantajdır.

İşaret (Nokta) Aracı

İşaret aracı kalem aracıyla birlikte çalışmaktadır. Seçilen bir şekil üzerinde bir yol üzerindeki herhangi bir noktayı değiştirmenize ya da ekleme yapmanıza olanak sağlayabiliyor.  Bezier aracını çektirek çizgi noktalarında kıvrımlar oluşturabilirsiniz.

Fonksiyonelliğin oluşu gayet iyi, fakat bazı can sıkıcı yönleri de yok değil.  Öncelikle Bezier araçları orijin noktasına bağlı değiller, sadece boşlukta yüzüyor gibi duruyorlar. Fonksiyonelliği sürdürmek ve akıllı kılavuzlar tutarsız bir şekilde uygulanmış.  Düzlük konusunda probleminiz var ise gözünüzü ekrana sokmanız gerekir. Bu sizi programdan soğutmak için bir söz değil var olan eksikliği gün yüzüne çıkarmaktır.

Bu tutarsızlıklara rağmen Axure’ın araçları arasında kalem aracı kullanışlı bir yenilik oluyor. Logo gibi diğer illüstrasyonları tasarlamaya kalkmadığınız sürece, işinize yarayacaktır.

axure-8-logolar-kalem-aracı-web-tasarim
Bu düzenleme için Illustrator kullanılsa daha iyi olurdu.

GRUPLANDIRMA

Axure’da gruplar bir süre vardır. Fakat, kanvasın etrafında objelerin taşınmasını kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramıyorlardı. Şimdi objeleri gruplandırmak istediğinizde artık içerikleri gösterir şekilde grup seçeneği anahat panelinin içinde karşımıza çıkıyor.

Grupları yeniden adlandırabilir, içlerinden bileşenleri sürdürüp yine içlerine bırakabileceğiniz bir formattadır.  Daha iyisi, herhangi bir bileşen içerisinde ya da gruplar arasında doğrudan etkileşim yaratabiliyorsunuz. Değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Başka bir tab açmadan bunu kanvas üzerinde direk olarak yapabilmektesiniz.

Sizce bu neden bu kadar önemli olabilir? Daha öncesinde bileşenler arasında etkileşim yaratmak dinamik bir panel kullanmayı gerektiriyordu. Bir tabda açılmış dinamik bir paneli düzenlerken kanvasın üzerindeki diğer objeleri göremiyordunuz.  Eğer bir dinamik paneli diğer bir panelin içine yerleştirirseniz durum iyice elverişsiz hale geliyordu. Tablarla dolan Axure pencereniz çalışmanızın çaabuk kaybolmasına sebeb oluyordu.

Bazı zor koşullara aşırı kullanım dinamik panelin kontrolünü yitirebilir ve bir kabusun ortasında kalabilirsiniz. Semptomları tanırsınız; yerinden fırlayan gözler, masanızda saatlerce dokunmadığınız soğumuş kahve ve nefes alışverişinizdeki değişim!

Geç algılanan bir değişim ama Axure kullanıcıları için kabus dolu günler geride kalmış görünüyor.  Dinamik panellere olan ihtiyacı aza indirgeyerek, bileşenleri organize etmek ve interaksiyon oluşturmak artık daha kolay.

 

SNAPSHOT BİLEŞENİ

Yeni araçlardan üçüncüsü ise snapshot bileşenidir. Bu dikdörtgen çizmenizi sağlar ve sonrasında sayfalardan bir diğerini yüklemenizi.  Sayfa bu aşamadan sonra düz bir imgeye dönüşür. Kaynak sayfalarınızı güncelleştirirseniz, ilgili herhangi bir snapshot otomatik olarak güncellenecektir.  Kondisyonal lojik uyguladıysanız,  gelecekte ortaya çıkacak etkinliklerin seçeneklerini de bunlarla birlikte alırsınız.

Müşterilerinize ve iş arkadaşlarınıza göstermek için kullanıcı diagramları üzerinde çalışıyorsanız snapshot çok kullanışlı bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor.  Snapshot bileşenlerini birbirine bağladığınızda kayıt formu kullanmada olduğu gibi verilen görevleri içeren aşamaların akışını belgelendirmek kolaylaşıyor.

Web tasarım yaparken, sunum aşamasında fonksiyonelliği ön plana çıkarmak için Click Web Tasarım’da bunu çoğu zaman kullanıyoruz.  Snapshot, projeniz ilerken dinamik olarak kendini güncelleyen yaşayan bir bir dokümanı oluşturmada kullanabileceğiniz çok kullanışlı bir bileşendir.

 YÜKSELTMELER

Bunlar ortaya çıkacak geliştirmeleri içerir. Şimdi  Axure’un şimdiye kadar geliştirmiş olduklarına bakalım.  Şu var ki yorum yapan insanları dinleyip kullanışlı değişiklikler yapmışlar.