AMP Web Sitenizin Hızını Artıyor mu?

Ağustos 10, 2016
AMP Web Sitenizin Hızını Artıyor mu?

AMP, yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” hakkında son zamanlarda çok fazla yazı yayınlandı. Open source projesi kullanılarak oluşturulmuş mobil sayfa versiyonlarını Google 24 Şubat’tan itibaren linklere dahil etti dolayısıyla Google arama sonuçlarında bunlar da çıkmaya başladı. Google açık bir şekilde bir teknolojiyi desteklemeye başladuğında, biliyorsunuz ki bunlar hemen popüler hale gelir. Fakat AMP tam olarak nedir?

 AMP tamamıyla mobil kullanıcı deneyimiyle alakalıdır. Konuyu daha da açmak gerekirse, mobil sayfaların bundan öncekilerden daha hızlı olacağı ve sonuç olarak da UX’i (kullanıcı deneyimi) geliştirmek için daha fazla çalışma yapılacağı manasına gelmektedir.  AMP tasarımcıları mobil sayfayı bir kere tasarladıktan sonra her yerde çıkmasını veya sayfanın her yerde görüntülenebilmesini hedeflemektedir.

Fakat diğer inisiyatiflerde olduğu gibi hakikati hipotezden ayırmamız gerekir.

HIZLI WEB SİTELERİ

Google geçen yol AMP’ye açıkca desteklediğini ilan ettiğinde, yüksek profilli bir çok işletme de varolan web sayfalarını AMP’ye dönüştürdüler.  BBC, the Wall Street Journal, the Guardian, Twitter, Pinterest, the New York Times (tam bir reklam şavaşı), ve Buzzfeed bunlardan bazılarıdır.  Doğal olarak pazarda lokomotif olmak istiyorlar, çünkü Google her ne adım atsa SEO ölçümlerini oldukça etkiliyor.

Lakin, şirketlerin bu zamanda AMP’yi desteklemeleri doğrumu ?  AMP söz verildiği gibi web sitenizi daha hızlı hale getirebildi mi?

Bu soruları yanıtlamak için, cevabı bir içerik halinde sunmamız gerekir. Eğer web sitenizi ortalama bir optimizasyona sahip media elemanları bakımında zengin bir siteyle karşılaştırırsanız, cevabımız evet olur.  Fakat, web sitenizi tasarımına önem verilmemiş ama iyi bir optimizasyona sahip bir siteyle karşılaştırırsanız, durum farklı olur. Başka bir deyişle konu oldukça hassastır.

Eğer başından beri AMP’yi destekleyen ve varolan hıza ulaşmış bir web siteniz var ise dikkate almanız gereken konular var: Google bile AMP’nin varolan web sayfalarından ağırlığı düşük web sayfaları oluşturmak için AMP’nin icat edildiğini itiraf etmektedir. O zaman AMP olgusunda devrimsel bir nitelik bulunmamaktadır. Bunu anlayabilirsek AMP’nin web sitesinin hızını artırıp artırmadığı konusuna daha doğru bir açıdan bakabiliriz.

Öyleyse, UX (Kullanıcı Deneyimi) konusunu kavrayabiliyorsanız ve performans yükseltmelerini web sitenize uygulayabiliyorsanız, AMP’nin bir farklılık yarattığını iddia edemeyiz.

 

 AMP NEDİR?

Bu open source projesi,  içerikle ilgili olan herkese (tüketiciler, tasarımcılar ve kullanıcılar) daha iyi mobil UX’i (mobil kullanıcı deneyimi) verilebilmesi için tekno şirketler ve yayıncılar arasındaki tartışmalardan doğmuştur.

AMP’nin radikal bir HTML türü olmadığını burada belirtmek gerekir. AMP’ler de aynı diğer sayfalar gibidir, aralarındaki fark ise AMP’nin prospektüsünde tanımlandığı üzere sınırlı teknik fonsiyonellik sunmasıdır. AMP diğer HTML sayfalarında olduğu gibi herhangi bir web uygulamasında ya da tarayıcıda kolaylıkla açılabilmektedir.  Fakat bu noktada hız tasarımsal yaklaşımlardan dolayı önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

AMP’de daha az kod kullanılması da onun hızını etkileyen diğer bir faktördür. Örneğin;

  • 50 kb’den düşük CSS kullanılır
  • JavaScript’e ihtiyacınız yoktur
  • Reklam sağlayıcılar ya da analitik hizmetler için kod kullanmanıza gerek yoktur. m

Bunların hepsi sayfaların boyutunu düşürür, sonuç olarak da web sitesi daha hızlı çalışmaya başlar.

Öyleyse AMP tasarlanırken sayfa yüklenmesi ve optimizasyon gibi önceliklere dikkat edilmesi gerekir.  AMP sayfaları içinde ağırlığı en düşük olan sayfalar her zaman önce açılacaktır.  Bu içeriğe baktığınızda, aşağıda varolan diğer içerikle uygun hız da açılacaktır.  AMP’nin açılma hızı kullanıcının internet hızına da ayrıca bağlıdır.

AMP’nin bunları yapabilmesi için farklı metotlar vardır. Bunlar:

  • Yavaş yüklenme
  • Önceden bağlanma
  • Prefetch olma
  • Prerender olma

İşin ilginci şu ki AMp olmayan web siteniz için de bu optimizasyon süreçlerini kullanabilir ve onları hızlandırabilirsiniz.

Web sitenizin AMP olmaması onu hızlı bir web sitesine dönüştüremeyeceğiniz anlamına gelmemektedir.

Sonuç olarak, AMP sayfa oturumunu daha etkili hale getirmektedir. Peki nasıl?  Medya gereksinimleri bir içerik AMP sayfasına ekleneceği zaman genişlik ve boy gibi bir dizi kriteri lazım kılar. Duyarlı ve yeniden ölüçülendirilebilir imgeler kullanılmış olabilir fakat AMP sayfa yüklenmeden oturum planının ne olduğunu önceden bilir. İmgeler ilk açılmadığından kullanıcılar da beklemek durumunda kalmazlar

 

DAHA HIZLI OLDUĞU DURUMLAR

Hakikat şı ki AMP web sitenizi bazı özel durumlarda daha hızlı kılabilir. Bu sadece web sitenizin teknik özelliklerine bağlıdır. Ama diğer taratan, web sitesinin desteklediği işletmenin gereksinimleri de bunda belirleyici rol oynar.

AMP kullanmıyor olmanız, hızlı çalışacak bir tasarım ortaya koyamacağınız anlamına gelmemektedir.

AMP’nin sayfalarınızı daha hızlı kılabilmesi şunlarla mümkün olabilir;

  • Eğer web siteniz medya araçları ve içerik açısından zengi ise ve bunlar iyi optimize edilmişse
  • Web sitenizin hızını artırmak için optimizasyon işini kendiniz değil de AMP yapsın istiyorsanız.

AMP’nin otomatik olarak web sitenizi optimize edip daha hızlı kılmadığı bu durum da aşikardır. Ama AMP’ size  web sitenizi hızlı kılmada kullanılacak teknik ve yaklaşımları snar.  Kendi optimizasyon süreçlerinizi kullanarak web sitenizi daha hızlı hale getirirken, AMP, hız ve performans optimizasyon süreçlerini daha düzenli bir pakette size sunar.

 

BİLMENİZ GEREKENLER

Özellikle Google kullanıcılarından alınan izlenime göre AMP’nin daha bebeklik döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Bu AMP’nin hala gelişmekte olduğunu ve akabinde kullanılabileceği odaklarda %100 verim alınıyor demek için çok erken olduğunu ortaya koyar.  Diğer taraftan, arama ölçümleriniz, performansını ve AMP’ye duyulan ihtiyaç konuları hala değişken gözükmektedir.

AMP tüm sorunlara çare olacak sihirli bir çubuk olmasa da tasarımcıların buna vakit harcayıp geliştirmeye çalışması önemlidir. En azından AMP, tasarımcıların yeni fikir ve teknikler geliştirmesine de yardımcı olacaktır.

Google’ın AMP sayfalarına öncelik verip arama sonuçlarında önem veriyor olması erken kullanıcı tepkisi ve tıklama oranını artırıcı etkisi bunu avantajlı kılan diğer bir etmendir.  İleri de geriye dönüp baktğımızda bunu ilk ortaya atanların nerelere kadar gidebileceklerini izlemek de keyif verici.  Eğer sonuçlar iyi gelirse bu web sitenize akan trafiğin da yüksek olacağı anlamına gelmektedir. AMP kullanmanın iyi sonuçlar da doğuracağı aşikardır. Bugün Click Web Tasarim’la iletişime geçin size en uygun mobil sayfa seçeneklerini sunalım ve kısa sürede sizin de Google’ın desteklediği bir AMP sayfanız olsun.